Yürüyüş Teknikleri


Yürüyüş Teknikleri
Düz Yürüyüş: Yol olabildiğince düz zeminde yapılmaktadır. Yürüyüşçüyü yormayacak olabildiğince düz parkulardır.

Zik-Zak Yürüyüş: Bu teknik yamaç çıkılacağı zaman uygulanmaktadır. Yürüyüşçünün daha az enerji harcaması ve kaslarının daha az yorulması için “S”  çizilerek yapılan yürümedir.

Dik Çıkış: Yamaç arazilerde yolu kısaltmak amacıyla daha fazla enerji harcanarak yapılan yürüyüştür. Sırt çantalı yürüyüşlere uygun değildir.

Yan Kesme: Yamaca yan olarak, yani vadi tabanına paralel olarak yürüme tekniğidir. Bu yürüyüşte ayağın alacağı pozisyon şu şekilde olmalıdır; vadiye bakan ayağın içine, yamaca bakan ayağın dışına basılmalıdır. Zaten basılan zemin ayağınıza doğru talimatı verecektir.

Hareketli Zeminde Yürüyüş: Hareketli zeminde yürüyüşte ayak tabanı tam olarak basılmaktadır. Ayakaltındaki hareket durduktan sonra ağırlık aktarımı yapılmalı ve diğer ayak değiştirilmelidir.

İniş: Çıkışta olduğu gibi inişte de zik-zak, düz, dik ya da yan kesme şeklinde inişler yapılmaktadır. Ancak en çok tercih edileni zik-zak ve düz inişlerdir. İnişte, ayak tabanı zemine tam olarak ve hafif yan basılmalı yük ayak tabanlarına aktarılmalıdır. Çıkıştaki bütün kurallar inişte de geçerlidir. Ancak iniş daha çok dikkat gerektirmektedir. Enerji tükenmesi ve dikkatsizlik yüzünden inişte daha çok kaza olmaktadır.

Dinlenme Adımı Tekniği: Bir adım atıldıktan sonra gerideki ayak sürüklenerek çekilir ve pasif olarak yukarı kaldırılır. Sonra diz kilitlenir. Yük kilitlenen bu bacağa verilir çok kısa bir an böyle durulur ve dinlenen öteki bacakla adım atılır ve bu ayak kilitlenir. Bu böyle sürüp gider. Amaç enerji harcamamaktır. Yürüyüşlerde Vücut Sağlığı Öncelikle doğa yürüyüşlerine sağlığımız ve kondisyonumuz ile hazır olmamız gerekir. Doğada yapılan yürüyüşler sağlığımız açısından çok yapıcı olduğu kadar yorucudur da Yorgunluk, kaza, tükenme v.b. Sağlığımızı zorlayacak bir sürü durumla karşılaşabiliriz. Yürüyüş öncesinde, yürüyüş sırasında ve yürüyüş sonrasında akılcı ve dikkatli bir davranış bütünlüğü içinde sağlık açısından alınacak önleyici ve koruyucu tedbirlerle bu sporun zevkli ve yapıcı özeliğini devam ettirmek sizlerin elindedir.