Yunanistan Selanik Meteora Atina Kavala Kültür ve Eğlence Turu


Gidiş: 05/05/2019
Dönüş: 09/05/2019
Tur Süresi: 4 Gece 5 Gün
Tur Tipi: Yurtdışı Turlar
Tur Fiyatı: 465,00 EUR

Tur Programı

Ortak kültüre sahip iki yakanın diğeri olan Yunanistan’ı görmeyi hiç merak ettiniz mi bilemiyoruz. Eğer içinizde böyle bir gezi merakı oluştuysa Kafka Tur tecrübesi ve güvencesi ile sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. Otobüs ile yapacağımız bu gezimizde sırasıyla; Ata’mızın doğduğu şehir olan Selanik, Meteora’da kayalar üzerine Hristiyan azizlerin ve inançlı insanların el emeği ile inşa ettikleri muhteşem görünümlü manastırlar, Yunanistan’ın başkenti Atina ve son durağımız Kavala görülüp gezilecek yerler arasında olacaktır. 4 gece, 5 Gün süreli olarak yapacağımız etkinlikte Yunanistan’ı tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginlikleri ile yemek ve eğlence yönüyle de tanımaya çalışırken benzerliklerin ne kadar da fazla olduğunu görüp şaşıracağımızı düşünüyoruz. Farklı ülkelerin kültürlerini ve arkeolojik zenginliklerini görüp tanımak istiyorsanız sizleri bu gezimize katılmaya çağırıyoruz. Davetlisiniz.

YOLCULUK (ANKARA-İSTANBUL-TEKİRDAĞ-MALKARA): Saat 13.30’da Kumrular/İzmir Caddesi köşesinde buluşup hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Bolu-İzmit-İstanbul-Tekirdağ-Malkara üzerinden, Tekirdağ-Malkara arasında uygun bir yerde kahvaltımızı yaptıktan sonra yolumuza devam ediyoruz.

1.GÜN (MALKARA-İPSALA-SELANİK): Gece yarısı ülkemizden çıkış işlemleri sonrası İpsala sınır kapısını geçerek Yunanistan’ın Kippos sınır kapısına gidiyoruz. Ülkeye giriş işlemleri sonrası; Alexandropouli/Dedeağaç, Komotini/Gümülcine, Xanthi/İskeçe, Kavala üzerinden yolumuza devam edip İstanbul-Selanik arası toplamda 625 km yol kat ettikten sonra sabahın erken saatlerde Selanik’e gidiyoruz. Bir zamanlar vatan toprağı olan ve Ata’mızın doğduğu bu kentte güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yapacağımız Selanik gezisi kapsamında; MS.303 yılı/Roma döneminde Paganizm anlayışı dışında bütün inanışlar yasak olduğundan, şehrin insanlarını Hristiyanlığı kabul etmeye davet eden ve bu nedenle İmparator Gallerius tarafından aslanlara atılarak katledilip ilk Hristiyanlarca aziz ilan edilen Saint Dimitrios adına Makedonik mimari tarzda inşa edilmiş aynı adlı Saint Dimitrios Kilisesine gidiyoruz. Dimtrios’un Aziz/Saint ilan edilmesinin bir nedeni de, edildiği tarih ile Selanik’in Türkler’den alınışı aynı tarihe denk gelmesidir. Mezarının da bulunduğu bölümü görüp fotoğraf çektikten sonra Türk Konsolosluğu içinde yer alan Atatürk’ün Evi görüp gezdikten sonra serbest alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası sahil şeridi, Fuar Alanı, Beyaz/Döner Kule, Selanik Kalesi ve eski Osmanlı evleri arasında yapılacak panoramik tur sonrası yönümüzü Bizans yapılarına çeviriyoruz. Yapılacak etkinlikler ve şehir turu sonrası otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası bir Taverna’ya gidip sirtaki müziği eşliğinde akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Etkinlik sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Selanik’te geçiriyoruz.

2.GÜN (SELANİK-METEORA-ATİNA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ederek Atina’ya doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde konum itibarıyla Ihlara Vadi’sine benzeyen Tembi Vadisi’ne inip kısa süreli gezinti ve Aya Paraski Kilisesi ve kutsal/şifalı olduğuna inanılan Ayazma’sından su içtikten sonra hareket edip Farkadona-Trikala üzerinden yolumuza devam edip toplamda 226 km ve 2 saat 35 dakika süreli yolculuk sonrası Meteora’ya gidiyoruz. Bir doğa harikası olan Meteora’da; Avram veya Gavril manastırlarından birini örüp gezerek fotoğraf çekiyoruz. Meteora’da yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası yola çıkıp Larissa yoluna girerek toplamda 354 km ve 4 saat süreli yolculuk sonrası Atina’ya otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası İsteğe bağlı olarak akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Atina’da geçiriyoruz.

3.GÜN (ATİNA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yapacağımız Atina şehir turu kapsamında; Agora, Zeus Tapınağı, Askerlerin nöbet değişimi ve Parlamento Binası, Syntagma ve Omonia Meydanları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Başkanlık Konutu, Tarihi Olimpiyat Stadyumu, Panepistimiou Bulvarı, Ulusal Kütüphane ve Akademi Üniversitesi gezilip görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası isteğe bağlı olarak Taverna ve Meyhaneleriyle ünlü Plaka’ya gidip akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Atina’da geçiriyoruz.

4.GÜN (ATİNA-LAMİA-LARİSSA-SELANİK-KAVALA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Atina’dan ayrılarak yola çıkıyoruz. Oldukça uzun ve keyifli bir yolculuk sonrası toplamda 649 km ve 7 saat 30 dakika süreli yolculuk sonrası Kavala’ya otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre dinlendikten sonra limitli içecek eşliğinde ve Taverna müziği eşliğinde akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası otelimize dönüyoruz. Geceyi Kavala’da geçiriyoruz.

5.GÜN (KAVALA-İSKEÇE-İPSALA-İSTANBUL-ANKARA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yapacağımız şehir turu kapsamında; Pargalı İbrahim'in yaptırdığı İbrahim Paşa Cami, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi ve heykeli, İmaret, Kale Mahallesi, Kale, Su Kemerleri, Belediye Binası ve Liman gezileri sonrası Kavala’dan ayrılıp yola çıkıyoruz. Kavala çıkışında Kavala kurabiyesi alış verişi yaptıktan sonra yolumuza devam edip İskeçe’ye Xanthi’ya gidiyoruz. Eski Osmanlı Mahallesi’ndeki sivil mimari ev örnekleri arasında yapacağımız gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası Gümilcine üzerinden yolumuza devam edip Kippos sınır kapısına geliyoruz. Ülkeden çıkış ve gümrük işlemleri sonrası Meriç nehrinden geçerek İpsala’ya geliyoruz. Ülkemize giriş ve gümrük işlemleri ve Türk Free Shop’unda yapacağımız alış veriş sonrası İpsala-Malkara üzerinden yolumuza devam edip Tekirdağ’a geliyoruz. Tekirdağ Köftesi ana menüsü ile güzel bir akşam yemeği yedikten sonra İstanbul-İzmit-Bolu üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası cumartesi sabahı erken saatlerde Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel ulaşım, Kahvaltı (5), Taverna Eğlencesi Limitli alkollü içecek ile Akşam Yemeği (2), 4 yıldızlı otelde konaklama (4), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm Öğle yemekleri, Akşam yemeği (2), Müze ve Ören yeri giriş ücretleri, Shengen vize ücreti, Şoför ve rehber bahşişleri, Kişisel harcamalar, Son gün akşam yemeği.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 13.30
Milli Kütüphane Önü - 13.35
Armada Önü - 13.40
Cepa/Kentpark arası - 13.45
Acity Önü - 13.55
Carrefour/Batıkent - 14.00
Giyim Dünyası - 15.05
Eryaman Anayol Köprü Üstü - 15.10
Göksu Göleti Önü - 15.15

Önemli Hatırlatmalar

Mevsime uygun koruyucu giysiler, yedek giysi-çamaşır-çorap, sırt çantası, şapka, yağmurluk, terlik, fotoğraf makinesi ve aksesuarları.
•Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
•Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
•Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
•Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

OTELLER HAKKINDA
1-Selanik, 4 yıldızlı Holiday İnn Hotel vb. 1 Gece,
2-Atina, 4 yıldızlı President Hotel Hotel vb. 2 Gece,
3-Kavala, 4 yıldızlı Air Hotel Galaxy vb. 1 Gece.

ÖNEMLİ HATIRLATMA:
1-Tur sırasında, ülke giriş ve çıkışlarında yaşanabilecek; pasaport ve vize problemleri ile ülkeye giriş izni verilmeyen katılımcılarımızdan acentamız sorumlu olmayacaktır.
2-Acentamız, katılımcılarımız ile Vize sağlayıcı firmalar arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi veya ret vermesi acentamızın sorumluluğunda değildir.
3-Pasaportlarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti giriş ve çıkış damgası olan katılımcılarımız Yunanistan’e giriş ve çıkış yapamaz.
4-Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden katılımcılarımız, ülke pasaport polisleri tarafından ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk pasaport sahibine aittir.
5-Her katılımcı kendi pasaportunu korumakla sorumludur. Pasaport kaybı turdan ayrılıp Türk Konsolosluğunda işlem yapmanızı gerektirecektir. Bu nedenle herkes kişisel bilgiler yazılı sayfanın fotoğrafını çekmesini öneriyoruz.
6-Cep telefonlarınızı yurt dışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurt dışına açık olup olmadığını GSM hattınızdan kontrol ediniz.