Yeni Başlayanlar için Trekking


Yeni Başlayanlar için Trekking
Trekkinge başlamak için en güzel dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu iki mevsimde koşulları sizi çok fazla zorlamaz. Trekking turları süresince performansınızı, sınırlarınızı zorlamadan görmüş olursunuz. Bahar aylarında, kış mevsimine oranla daha az teknik malzeme, yaz mevsimine oranla da daha az su taşınır. Böylece sırt çantanız hafifler, siz de kendinizi ekstra yüklerle yormamış olursunuz.

Trekking Malzemeleri
Trekking malzemeleri kişiden kişiye değişir. Fazla deneyimi olmayan trekking meraklıları, yeni başlayanları yanlış yönlendirebilir ve büyük masraflara sokabilir. Bu yüzden henüz başlangıç aşamasında her şeyi satın almamaya çalışın. Çünkü gerçekten ihtiyacınız olan trekking malzemelerini, ancak kendi deneyimlerinizle belirleyebilirsiniz. O zamana kadar ise, aşağıdaki temel ihtiyaçları tedarik etmek yeterli olacaktır. 


Trekking ayakkabı çeşitleri
Su geçirmeyen özellikte, vibram tabanlı, boğazlı ve hafif bir bot, trekking’in olmazsa olmazıdır. Ayaklarınız çok ama çok rahat olmalıdır. Otomobilin lastiği gibi yürüyüşçünün de ayakkabısı rahat ve konforlu olmalıdır.


Trekking kıyafeti
Trekking yaparken, hareket kabiliyetinizi kısıtlamayacak rahatlıkta kıyafetler seçmelisiniz. Kalın ve ağır giysiler yerine ince ama kat kat kıyafetler giyerseniz, üşüdüğünüzde ya da terlediğinizde kolayca giyip çıkarabilirsiniz. Böylece vücut sıcaklığınızı da korumuş olursunuz. Pamuklu kıyafetler çabuk ıslandığı ve geç kuruduğu için pek tercih edilmemektedir. Hava alabilen, kolay kuruyan özellikte ince giyisiler tercih edilmelidir. Mevsime uygun bir şapka da taşımalısınız.

Yağmurluk seçimi

Yağmurluk seçiminde tercihinizi panço tarzı bir yağmurluktan yana yapmanız daha isabetli olacaktır. Muşamba, naylon türü yağmurluklar rahat hareket etmenizi engeller, terlemenize neden olur. Panço sizinle birlikte çantanızı da koruyacaktır.

Bandana
Terleyince alnınıza takarsınız. Rüzgarlı ve soğuk havalarda boynunuzu korursunuz. Farklı şekillerde başınıza bağlarsınız. Gerektiğinde saçlarınızı toplarsınız. Her mevsim yanınızda olsun!

Tozluk
Dört mevsim ihtiyacınız olan bir malzeme daha! Paçalarınızı ve ayaklarınızı kardan, yağmurdan, taştan, topraktan, dikenli çalılardan korur. Hava geçirgenliği olan ama su geçirmeyen kumaşları tercih edin.

Baton
Baton, ayaklara binen yükü hafifleten, yürüyüşü dengeleyen, eğimin fazla olduğu yerlerde dengeyi sağlayan bir tür bastondur. Bütçenize göre bir model seçerken; çift baton almaya, batonun süspansiyonlu ve kayışlı olmasına ve kavradığınız yerin kaymaz malzemeden yapılmasına dikkat etmeniz yeterli.

Sırt çantası
Trekking’in belkemiği, omurganın dostudur sırt çantası. Çift omuz askılı ve hatta belden bağlamalı bir model ile oldukça rahat edersiniz. Küçük bölmeleri olan ve sırtınızı fazla terletmeyecek bir model seçin. Gelelim sırt çantasına koyacaklarımızın listesine
Su (1 litre),Kuru meyve (bir avuç),Yedek giysi (bir çift çorap, bir t-shirt),İlkyardım seti (ağrı kesici, yara bandı, sargı bezi),Fotoğraf makinesi ve yedek pil,Güneş gözlüğü,Naylon torba,Düdük,Kibrit,El feneri,Çakı