• Facebook
 • 0 312 425 85 25
 • admin@kafkatur.com.tr
 • Whatshapp Grubumuza Katılın!

Doğu Anadolu

1.700 ₺

Kahramanmaraş’tan başlayarak Nemrut Dağı’nda gün batımını izlemek, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia Anıtı’nı görmenin ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Ülkemizin en büyük barajı olan Atatürk Barajı, bir Artuklu kenti olan Diyarbakır, artık unutulmaya yüz tutmuş Malabadi Köprüsü, Hasankeyf ve Midyat gezimizin önemli durakları olacaktır. Gap gezisi kapsamında hiç uğranılmayan bir Süryani Köyü olan Kıllıt/Dereiçi Köyü, küçük Mardin diye adlandırılan Savur ilçesi ve ardından Mardin. Bu kenti iki gün boyunca gezmeye doyamayacaksınız. Ve yine gezi programına alınmayan Dara Antik Kenti sizleri büyüleyecektir. Şanlıurfa sınırları içerisinde yer alan insanoğlunun Anadolu’daki en eski ibadet yeri olan Göbeklitepe, Harran’da Konikevler ve üniversite kalıntıları gezimizin diğer durakları arasında yer alacaktır.

Peygamberler şehri olarak nitelendirilen Şanlıurfa, Birecik Baraj Gölü suları altında kalan Halfeti, Rumkale ve Şavaşan Köyü’ne yapacağımız tekne gezisi ve ardından Kelaynak Koruma Merkezi gezimizin önemli uğrak yerleri olacaktır. Gezimizin son durağı olan Gaziantep’te Zeugma’dan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, geleneksel bir sanat olan Sedef işlemeciliği, Cam Eserleri, Panorama ve Mutfak Müzeleri Gaziantep’te görülmesi gereken yerler olacaktır.

Hasan SÜZER Etnoğrafya Müzesi, eski bir Ermeni Evi olan Papurüs Kafe, Kırıkayak Parkı, Bakırcılar Çarşısı ve Antep’e özgü yöresel lezzetler mutlak uğranılması gereken yerler olacaktır. Farklı yerler görüp farklı kültürlerle tanışıp farklı lezzetler tadacağınız bu gezimize bekliyoruz. Davetlisiniz.

Kültür Turları

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 8 Gece 9 Gün
Maksimum kapasite: 45
Lokasyon: Mardin, Adıyaman, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Urfa
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cuma
  17/04/2020
  Cumartesi
  25/04/2020
 • Yetişkin
 • 1.700 ₺

Tur Programı

Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.

Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Kırıkkale-Kayseri-Pınarbaşı-Göksun üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Kahramanmaraş’a gidiyoruz.Bir restoranda yapacağımız güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Kahramanmaraş Kalesi’ni gezip, Kurtuluş Savaşı sürecinde Maraş savunmasının ünlü kahramanı Sütçü İmam’ın ilk kurşun attığı yeri ve Hamam Müzesi’ni gördükten sonra çarşıda serbest alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası isteğe bağlı olarak dondurma ziyafeti çektikten sonra yola çıkıp Gölbaşı-Adıyaman üzerinden Kâhta’ya gidiyoruz.

Atatürk Barajı kıyısındaki bir restoranda isteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Kâhta’dan yerel araçlarla yola çıkıp Nemrut dağına doğru tırmanıyoruz. Sırasıyla; Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia Anıtı’nı görüp gezdikten sonra Nemrut Dağı’nın Batı Terası’na gidiyoruz. Kommogane Krallığı döneminde yapılan Tanrı heykel ve kabartmalarını görüp gün batımını fotoğrafladıktan sonra Doğu Terası’nı da görüp fotoğraf çekiyoruz.

Toplanma yerinde çay-kahve ve serbest alış veriş molası verdikten sonra Nemrut’tan ayrılıp yerel araçlarla aynı yol üzerinden devam edip Kâhta’da araç değiştirdikten sonra Adıyaman’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Geceyi Adıyaman’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp kahvaltı sonrası otelden ayrılıp yola çıkıyoruz. Bozova üzerinden yolumuza devam edip Atatürk Barajı’nın seyir yerine gidiyoruz. Seyirterası’nda baraj ile ilgili bilgi aldıktan sonra Hilvan-Siverek üzerinden Diyarbakır’a gidiyoruz ve isteğe bağlı olarak Ciğerci ONUR’da öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz.Artukoğulları Uygarlığı’na ait önemli yerleşimlerden olan Diyarbakır’da yapacağımız şehir turu kapsamında; Dicle Nehri üzerindeki 10 gözlü köprü, Gazi Köşkü, Diyarbakır’a özgü bazalt taşından bir kalkan balığı formunda yapılan tarihi surlar, Keçi Burcu, Mardin Kapı, Deliller Hanı, Diyarbakır’a sembol olan Sütünlu Minare, Keldani Kilisesi, Hasanpaşa Kervansarayı ve Sülüklü Han’ı geziyoruz. Daha sonra Şam’daki Emevi Cami’sine benzeyen Anadolu’da 5. Cami-i Kebir’i/Ulu Camii, her mevsim için ayrı kullanım alanları oluşturulan ve sivil mimarinin en güzel ev örnekleri arasında yer alan Ahmed Arif Evi ve Cahit Sıtkı TARANCI Müze Evi gezileri sonrası Süryani Meryem Ana Kilisesi’ni geziyoruz.

Nebi Camii ziyareti, ayakkabıcıların fotoğraflanması ve serbest alış veriş zamanı sonrası hemen yakınımızdaki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Diyarbakır’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelden ayrılıp yola çıkıyoruz. Batman üzerinden yolumuza devam edip Silvan yakınlarındaki tarihi Malabadi Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Batman yoluna girip yol üzerindeki petrol çıkaran Atbaşı diye bilinen petrol kuyularını fotoğraflayıp Hasankeyf’e gidiyoruz.Artuklu Uygarlığı’nın önemli yerleşimlerinden olan ve yakın gelecekte Ilısu Baraj Gölü’nün altında kalacak olan Hasankeyf’te; Kültürpark’a taşınan Zeynel Bin Türbesi’ni görüp gezdikten sonra Seyirterası’na çıkıp Hasankeyf tarihi ve eserleri hakkında yerel rehberimizden bilgiler alıyoruz. Kısa süreli alış veriş molası sonrası hareket edip Gercüş üzerinden Midyat’a gidiyoruz. Eski bir Süryani yerleşimi olan Midyat’ta isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra yola çıkıp Midyat’ın 20 km doğusunda bulunan, Süryanilerin önemli din öğretimi merkezleri arasında yer alan Mor Gabriyel/Deyrul Umur Manastırı’na gidiyoruz.

Savurlu Mor Samuel ve Katminli Mor Şemun tarafından inşa edilen manastırda; Meryem Ana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırk Şehit Kilisesi, Mor Samuel ve Mor Şemun Mabedi, mezarlık bölümleri ve dini mekânların olduğu manastırı gezip fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Midyat ilçe merkezine gidip; Midyat Konukevi ve Gelüşgehan’ı gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöreye özgü Telkâri ve gümüş alış verişi yapıyoruz. Daha sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Midyat’ta geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Savur’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde bulunan ve bir Süryani Köyü olan Kıllıt/Dereiçi Köyü’ne gidiyoruz. Süryanilerin geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt/Dereiçi Köyü’nde Süryani Mor Yuhanna Kilisesi’ni görüp fotoğraf çekiyoruz.Köy sokaklarında yapacağımız gezinti sonrası hareket edip Savur ilçesine gidiyoruz. “ Küçük Mardin ” diye adlandırılan ve taş işçiliği ile Mardin’den geri kalmayan ilçede sivil mimari ev örnekleri arasında önemli bir yeri olan Hacı Abdullah Bey Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Konakta; aynalı tavan, mutfak, salon ve etnoğrafik eserleri görüp fotoğraf çektikten sonra panoramik olarak Savur Kalesi, Ulu Cami’yi ve kenti seyredip fotoğraf çektikten sonra yola çıkıp 1 saat süreli yolculuk sonrası Mardin’e varıyoruz.

İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra “ Gündüz seyranlık, gece gerdanlık ” olarak nitelendirilen Yukarı Mezopotamya Ovası’nın önemli kentlerinden olan, değişik din ve farklı mezheplere ev sahipliği yapmış, birçok kültürün beşiği olmuş, değişik mimarisiyle açık hava müzesi konumundaki, “ dünyanın taşkenti “ Mardin’i geziyoruz. Gezi kapsamında, Sabancı Kent Tarihi Müzesi’ni, Şehidiye Camii ve Medresesi’ni, Abbaralar/Loş Tonozlu-Kemerli Geçitleri, PTT Binası/Mardin Konağı’nı, Zinciriye/Sultan İsa Medresesi’ni ve Arkeoloji Müzesi’ni görüp gezdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

Erken güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip Mardin’e 30 km uzaklıktaki Dara Antik Kenti’ne gidiyoruz. Su Sarnıçları ve Kale Yönetim Binaları’nı görüp gezdikten sonra kazı çalışmaları devam eden Nekropol’e gidip fotoğraf çekiyoruz.Daha sonra yola çıkıp Deyrul Zafaran Manastırı’na gidiyoruz. Bir zamanlar tüm Süryanilerin din öğretim merkezi olan Dayrulzafaran Manastırı’nda; Meryem Ana Kilisesi, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini gezip fotoğraf çektikten sonra Mardin’e/Kasımiye Medresesi’ne gidiyoruz. Mezopotamya Ovası’nın en iyi görüntülendiği medresede; Sınıflar, Eyvan, Dar-ül Kurra, cami, türbe ve havuzdaki suyun akışı ile doğumdan ölüme kadar insan yaşamı ve sonrasının ifade edildiği Kasımiye Medresesi’ni gezip fotoğraf çektikten sonra şehir merkezine gidiyoruz.

Mardin sokakları, Sokul Bakar, Bakırcılar Çarşısı gezileri sonrası isteğe bağlı alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası Büyük Mardin oteline gelip akşam gün batımında ve ışıklar altında Mardin’i fotoğrafladıktan sonra odalarımızda bir süre dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Mardin’de geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Mardin’den ayrılıp yola çıkıyoruz. Viranşehir üzerinden yolumuza devam edip Şanlıurfa yakınlarında, Neolitik döneme tarihlenen ve Anadolu’da insanoğlunun ilk toplu ibadet ve yaşam izlerinin görüldüğü Göbeklitepe’yi görüp gezdikten sonra Şanlıurfa’da isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz.Yemek sonrası Harran’a özgü çamurdan yapılan Konik Evleri gezip fotoğrafladıktan sonra dünyanın ilk üniversitesi olduğu düşünülen yapı kalıntılarını ve kulesini gördükten sonra yola çıkıp peygamberler kenti Şanlıurfa’ya gidiyoruz. Şanlıurfa’ da; Hz. Eyüb’ün Sabır Mağarası, Halül-Ür Rahman Gölü/Balıklıgöl, Ayn-ı Zeliha Parkı ve Gölü, Halül-Ür Rahman/Dergâh Camii ve Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan mağarayı görüp gezdikten sonra soluğu Urfa çarşılarına gidiyoruz.

Arap esintisini çağrıştıran rengârenk giysili insanlar, eski Urfa dokusunu günümüze taşıyan satıcılar, yöresel ürünler, şerbet, baharat ve Mırra Urfa’ya özgü kültürü yansıtmaktadır. İsteğe bağlı olarak yapacağımız alış veriş sonrası Gümrük Han’da mola veriyoruz.

Burada otururken ve yöreye özgü bir şeyler içerken burada bulunduğunuz için çok şanslı olduğunu düşüneceksiniz. Daha sonra aracımıza binip elektronik eşyalarının satıldığı Kapaklı/Japon Çarşısı’na gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Yemek sonrası Urfa’ya özgü bir kültür olan “Sıra Gecesi” etkinliğine katılıp gezinin ve gecenin keyfini çıkarıyoruz. Geceyi Şanlıurfa’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp hareket ediyoruz. Günümüzde cami olarak kullanılan Fırfırlı Camii/12 Havariler Kilisesi’ni gezdikten sonra Haleplibahçe’ye gidip yeni ortaya çıkarılan Roma Dönemi’ne ait mozaik eserleri ve hamam kalıntılarını gördükten sonra Şanlıurfa’dan ayrılıyoruz.Yeni Halfeti üzerinden yolumuza devam edip bir kısmı baraj suları altında kalan eski Halfeti’ye gidiyoruz. Birecik Baraj Gölü’nde teknelerimize binip Hromgla/Rumkale’ye gidiyoruz. Tekne turumuza Savaşan/Beresin Köyü’ne kadar devam ettikten sonra göl kenarında çay molası veriyoruz. Mola sonrası teknemizle eski Halfeti’ye gelip aracımıza binip yola çıkıyoruz. Birecik’te Kelaynak Koruma Merkezi’ni gezdikten sonra Fırat Nehri kenarında isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz.

Yemek sonrası hareket edip yola çıkıp Gaziantep’e doğru yola çıkıp kısa süreli yolculuk sonrası şehir girişindeki Zeugma Müzesi’ne gidiyoruz. Birecik Baraj Gölü suları altında kalmaktan son anda kurtarılan, modern müzecilik anlayışıyla sergilenen Roma dönemine ait muhteşem Zeugma mozaiklerini rehber eşliğinde gezip fotoğraf çektikten sonra Gaziantep’e özgü bir sanat olan sedef işleme atölyelerini gezip bu sanat hakkında bilgi alıp isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz. Daha sonra hareket edip şehir merkezine gidiyoruz.

Kent gezisi kapsamında; Gaziantep Kalesi içinde oluşturulan Panorama Müzesi, Mutfak Müzesi ve Cam Eserleri Müzesi’ni görüp gezdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Gaziantep’te geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp şehir gezisi kapsamında; Hasan SÜZER Etnoğrafya Müzesi’ni görüp gezdikten sonra eski Gaziantep dokusunun görülebileceği, Bey Mahallesi içinde yer alan 1850’li yıllarda yapılan sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu dar sokakları geziyoruz.Yorgunluğumuzu eski bir Ermeni evi olan Papurüs Kafe’de çay-kahve içerek atıyoruz. Mola sonrası Kırkayak Parkı’na kadar yürüyüp Antep savunması ile ilgili anıtı gezip fotoğraf çektikten sonra alış veriş ve çay molası sonrası şehir merkezine geliyoruz. İsteğe bağlı olarak Antep mutfağına özgü lezzetlerle güzel bir öğle yemeği yedikten sonra Zincirli Bedesten ve Bakırcılar-Baklavacılar Çarşısını geziyoruz.

İsteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra Savaş Müzesi’ni görüp geziyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası aracımıza binip saat 16.00’da Gaziantep’ten ayrılıyoruz. Adana-Pozantı-Aksaray üzerinden yolumuza devam ederek belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası saat 23.55’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşmak dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

17 Nisan 2020 Cuma, İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi, Saat 21.30

-Kişisel Harcamalar,
-Özel Araçla Ulaşım,
-Araç İçi Kek, Sıcak-Soğuk İçecek İkramları,
-Kahvaltı (8),
-Akşam Yemeği (7),
-3 ve 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama (7),
-Nemrut Dağı Çıkışı ve Gün Batımı,
-Yerel Araç Transferleri,
-Şanlıurfa’da Sıra Gecesi,
-Halfeti Rumkale’de Tekne Gezisi,
-Tüm Çevre Gezileri,
-Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi Refakati,
-TÜRSAB Seyahat Sigortası,
-Rehberlik Hizmetleri.
-Kişisel Harcamalar,
-Tüm Öğle Yemekleri,
-Yemekler Su Ve Verilen İçecekler Dışında Kalan İçecek Ücretleri,
-Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri.
Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel malzeme ve ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.
• Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
• Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
• Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
• Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

     Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsi giriş yapabilmeleri için MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz.

17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi – 21.30
Milli Kütüphane Önü – 21.35
Armada Önü – 21.40
Kentpark/Cepa – 21.45
Beşevler Kavşağı – 21.50
AnkaMall Karşısı/Ana Yol – 21.55
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol – 22.00
Aydınlıkevler Kavşağı – 22.05

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

 • Konaklama
 • Rezervasyon
 • Rehberlik Hizmeti
 • Yemek
 • Ulaşım

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by