• Facebook
 • 0 312 425 85 25
 • admin@kafkatur.com.tr
 • Whatshapp Grubumuza Katılın!

Doğu Anadolu Turu

1.850 ₺

Bugüne kadar belki GAP gezisine gittiniz. Oysa Doğu Anadolu yerleşimleri de GAP bölgesinden aşağı değildir. Bakın bu gezide neler göreceğiz. Erzincan Girlevik Şelalesi, Ekşisu-Horhor, Mama Hatun Kervansarayı ve Türbesi, Erzurum’daki önemli Selçuklu yapıları, Erzurum Kongre Binası ve Nene Hatun Tabyaları, Çobandede Köprüsü ve Sarıkamış-Kars’a kadar uğrayacağımız gezi alanları olacaktır. Kars’ta 2 gece konaklayarak; Ani harabelerini ve Rus işgal yıllarında yeniden yapılan Kars’ı yakından tanıma olanağı bulabileceksiniz. Iğdır üzerinden Doğubeyazıt’a giderken Ağrı Dağı size “Hoş geldiniz” diyecektir. Meteor Çukuru, bir şaheser olan İshak Paşa Sarayı, Tendürek Geçidi, Çaldıran Ovası ve muhteşem güzellikteki Muradiye Şelalesi mutlak görülmesi gereken duraklarımız olacaktır. Van şehir merkezi, Ahdamar Adası, Tatvan, Ahlat ve ünlü Nemrut Krater/Dip Beslenme Gölleri gezimizin olmazsa olmazları arasında yer alacaktır. Elaman Kervansarayı, Bitlis’te Beş Minare ve Muş da bu gezimizin durakları arasında yer alacaktır. Bingöl, Solhan yakınlarındaki yüzen adacıklar, Keban Barajı, Malatya ve eski Malatya olarak bilinen Battalgazi, geç Hititlere ait önemli bir höyük olan Aslantepe bu tür geziler kapsamında belki de ilk kez görülen yerler olacaktır. Ve ilk kez göreceğimiz Darende yakınlarındaki Günpınar Şelalesi gezimizin son tatları arasında yer alacaktır. 7 gece, 8 Gün süreli olarak yapacağımız bu masalsı gezimize katılmanızı bekliyoruz. Davetlisiniz.

Kültür Turları

Tur Türü: Konaklamalı Tur
Süre: 7 Gece 8 Gün
Maksimum kapasite: Sınırsız
Lokasyon: Doğu Anadolu
Derece:
 • Başlangıç
  Bitiş
 • Cuma
  19/06/2020
  Cumartesi
  27/06/2020
 • Yetişkin
 • 1.850 ₺

Tur Programı

19-27 Haziran 2020

7 Gece 8 Gün Yarım Pansiyon

Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz. 

19 Haziran 2020 Cuma günü, saat 21.30’da Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

– Özel Araçla Ulaşım,
– Araç İçi Kek, Sıcak-Soğuk İçecek İkramları,
– Kahvaltı (8),
– Akşam Yemeği (7),
– Gece 3 ve 4 yıldızlı Otellerde Konaklama (7),
– Ahdamar Adası Tekne Turu,
– Nemrut Dağı Çıkışı
– Yerel Araç Transferleri
– Tüm Çevre Gezileri,
– Kafka Turizm ve Seyahat Acentesi Refakati,
– Türsab Seyahat Sigortası,
– Rehberlik Hizmetleri.

-Kişisel Harcamalar,
-Tüm Öğle Yemekleri,
-Yemekler Su ve Verilen İçecekler Dışında Kalan İçecek Ücretleri,
-Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri.

İzmir/Kumrular Caddesi Kesişimi – 21.30
Milli Kütüphane Önü – 21.35
Armada Önü – 21.40
Kentpark/Cepa – 21.45
Beşevler Kavşağı – 21.50
AnkaMall Karşısı/Ana Yol – 21.55
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol – 22.00
Aydınlıkevler Kavşağı – 22.05

Katılımcılarımızın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz.

17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.

• Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
• Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
• Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
• Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

• Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı,
• Yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka,
• Kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi,
• Terlik, mayo, havlu, yedek ayakkabı,
• Fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar ve malzemeler.

Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

Tur Detayları

Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli-Sivas-Hafik-Zara-İmranlı-Refahiye üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Erzincan üzerinden, Erzincan’ın 20 km güney doğusunda yer alan Çağlayan Beldesi’ne gidiyoruz. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip Girlevik Şelalesi’nde bir restoranda güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası şelalede fotoğraf molası verdikten sonra Erzincan yakınlarındaki Ekşisu ve Horhor’u geziyoruz. Daha sonra Tercan’a doğru yola çıkıyoruz. 100 km yol aldıktan sonra Tercan’a gidip Tercan’da; Mama Hatun Türbesi ve Kervansaray gezisi sonrası Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Aşkale üzerinden yolumuza devam edip 90 km yol aldıktan sonra Dadaşlar diyarı Erzurum’a gidiyoruz. Kurtuluşumuza tanık Erzurum Kongre Binası gezisi sonrası isteğe bağlı olarak cağ kebabı menüsü ile güzel bir öğle yemeği yiyoruz. Yemek sonrası Atatürk Konağı, Yakutiye Medresesi, Selçuklu eserleri arasında önemli bir işleve sahip Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler’i görüp fotoğraf çekiyoruz. Erzurum Kalesi’ni ve saat kulesini görüp gezdikten sonra Mecidiye ve Aziziye Tabyalarının görüp geziyoruz. Şehir merkezine gelip Oltu taşından yapılan ürün ve aksesuarların satıldığı Rüstem Paşa Bedesteni/Taşhan’a gidip isteğe bağlı olarak yapacağımız alış veriş sonrası Palandöken’deki otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Erzurum’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Eşyalarımızı toplayıp otelimizden ayrılıp Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. Pasinler’i geçtikten sonra Köprüköy’de, Emir Çoban SALDIZ tarafından yaptırılan Çobandede Köprüsü’nü görüp fotoğraf çektikten sonra Horasan üzerinden yolumuza devam edip Sarıkamış’a gidiyoruz. Sarıkamış’ta yerel araçlarımıza binip Katerina Av Köşkü’ne gidiyoruz. Rus işgal yıllarında yapılan harap durumdaki köşkü gezdikten sonra yine aynı durumdaki Cer Atölyesi’ni gezip Sarıçam ormanlarının dibinde yer alan Çamkar otelde isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra çay molası veriyoruz. Daha sonra Sarıkamış ilçe merkezinden geçtikten sonra, savaşamadan ölen 90 bin şehidimizin anısına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı’nın görüp fotoğraf çekiyoruz. Sarıkamış’tan 50 km yol aldıktan sonra serhad kentimiz Kars üzerinden yolumuza devam edip 40 km ilerideki Ani Harabeleri’ne gidiyoruz. M.S. 7/8 yy a tarihlenen Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde yerleşimin olduğu Ani Harabeleri’ni geziyoruz. Gezi kapsamında; Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz KRIKOR Şapeli/Küçük Kilise, Aziz PRKTICH/Halashar Kilisesi, Büyük Katedral/Fethiye Camii ve Selçukluların Anadolu’da yaptıkları ilk camii olan Ebul Menucehr Camii’ni görüp fotoğraf çekiyoruz. Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler/Rahibeler Manastırı, Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesi’ni görüp gezdikten sonra aynı yol üzerinden yolumuza devam edip 1 saat süreli yolculuk sonrası Kars’a/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Kars gezimiz kapsamında 3 kez Ruslar tarafından işgal edilen, II. Abdülhamit tarafından Ruslara savaş tazminatı olarak verilen Kars gezisi kapsamında ilk durağımız olan; Kars Kalesi’ne çıkıp şehri seyredip fotoğraf çekiyoruz. Kümbet Camii/Havariler Kilisesi, Karahanoğlu Köprüsü ve Muradiye Hamamı’nı gördükten sonra Kafkas Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan özgün binaları dışarıdan görüp fotoğraf çekiyoruz. İsmet İNÖNÜ İlk Öğretim Okulu’nu dışarıdan gördükten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Rusların 40 yıl süren işgal yıllarında, ızgara planlı ve Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, Defterdarlık ve Misafirhanesi Maruf Bey evi, Ortodoks Kilisesi/Merkez Camii, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Konservatuar binasını dışarıdan görüp fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra Alexander Nevski Kilisesi/Fethiye Cami’sini gezip fotoğraf çektikten sonra otelimize gidip odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Kars’ta geçiriyoruz. İsteğe bağlı olarak canlı müzik çalınan bir yere gidip gecenin keyfini çıkarıyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Yörede yapılan kazılarda çıkarılan arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği müzeyi görüp gezdikten sonra Kars’tan ayrılıp Doğubeyazıt’a doğru yola çıkıyoruz. Digor-Tuzluca-Iğdır üzerinden yolumuza devam edip Büyük ve Küçük Ağrı Dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a gidiyoruz. Doğubeyazıt gezimiz kapsamında; Gürbulak sınır kapısı ve meteor çukurunu gördükten sonra ilçe merkezine gelip isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra muhteşem bir Osmanlı yapısı olan İshak Paşa Sarayı’na gidiyoruz. İnşası 100 yıl sürüp günümüzde restore edilen sarayı gezip fotoğraf çekiyoruz. Ardından sarayın hemen yakınındaki, Kürt yazının ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen, bir aşk romanı olan ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan ” Mem ile Zin/Mem-u Zin “in yazarı olan Ahmed-i Hani’nin Türbesini ziyaret ediyoruz. Daha sonra ilçe merkezine gidip elektronik eşyaların satıldığı çarşıya gidip isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra yola çıkıp Büyük Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde Tendürek Geçiti’ne geliyoruz. Tendürek Dağları’nın sönmüş volkan kalıntılarının 2644 metreden geçerken fotoğrafını çekiyoruz. Daha sonra yolumuza devam edip Çaldıran Ovası’nı geçip Muradiye’ye gidiyoruz. Muhteşem güzellikteki Muradiye Şelalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Van’a gidiyoruz. Eski Van şehrini ve Urartu Uygarlığının başkenti antik Tuşba Kenti kalıntılarını görüp gezdikten sonra Van Kalesi’nde gün batımını izliyoruz. Daha sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Van şehir gezimize başlıyoruz. Van Arkeoloji Müzesi gezisi sonrası Urartu Güverse gümüş işçiliği ve Ermeni Savatlı gümüşleri hakkında bilgi alıp isteğe bağlı alış veriş yapmak için Gümüş atölyesine gidiyoruz. Yöresel ürün alış verişi sonrası Feribot İskelesi’ne gidiyoruz. Kısa süreli gezinti sonrası Edremit’e doğru yola çıkıyoruz. Gevaş ilçesinde Halime Hatun Kümbeti’ni gördükten sonra göl kıyısındaki restoranımıza gidip isteğe bağlı balık/inci kefali menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra keyifli bir tekne yolculuğu ile Akdamar/Ahtamara Adası’na gidiyoruz. Ortaçağ’ın en önemli dini yapılarından, bir Ermeni Kilisesi olan, günümüzde müze olarak düzenlenen yapının dış cephelerinde; Tevrat, İncil ve Kuran’dan alınan konuları içeren muhteşem duvar kabartmalarını görüp fotoğraf çekiyoruz. Tur sonrası tekne ile Ada’dan ayrılıp kısa süreli göl yolculuğu sonrası aracımızın bulunduğu yere geliyoruz. Aracımıza binip 140 km süreli yolculuk ile Reşadiye-Tatvan üzerinden yolumuza devam edip Ahlat’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre odalarımızda dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van Gölü kenarında Ahlat’ta geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Ahlat ve yöreye özgü bastonların yapıldığı Baston Atölyesi’ni geziyoruz. İsteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra Malazgirt Meydan Savaşı’nın hazırlıklarının yapıldığı Ahlat’ta, Selçuklu Mezarlığı ziyareti sonrası Selçukluların önemli devlet adamlarının defnedildiği; Emir BAYINDIR, Çifte Kümbet, Ulu Kümbet’i ziyaret edip fotoğraf çektikten sonra eski Ahlat’ta yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası hareket edip Tatvan’a gidiyoruz. Tatvan’da yerel araçlarımıza binip kısa süreli bir yolculuk sonrası 1441/1443 yılları arasında faaliyete geçip artık sönmüş bir volkan haline gelen Nemrut Dağı’na gidiyoruz. Volkanik bir taş olan opsidiyen taşının oldukça fazla görüldüğü bu doğa harikası krater/çökelti içindeki göl ve gölcükleri gördükten sonra Tatvan’a dönüyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yola çıkıp Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman/Rahva Kervansarayı’nı görüp gezdikten sonra yolumuza devam edip Bitlis’e gidiyoruz. İhlasiye Medresesi gezisi ve araç ile yapacağımız panoramik şehir turu sonrası yola çıkıp 80 km yol aldıktan sonra, Muş’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre odalarımızda dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Muş’ta geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Muş’ta yapacağımız kısa süreli panoromik gezi sonrası yolumuza devam edip Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü’ndeki Turnalar Gölü’nde bulunan yüzer adaları görüp fotoğraf çekiyoruz. Kovancılar üzerinden yolumuza devam edip Keban Barajı’ndan geçerek Elazığ’a gidiyoruz. Harput Turu kapsamında; Harput/Süt Kalesi, Ala Mescid, Kurşunlu Camii, Eski Hamam, Ulu Cami, Arap Baba Türbesi, Balak Gazi Heykeli ve Buz Mağarası’nı görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası yola çıkıp 1 saat süreli yolculuk sonrası Karakaya Barajı ve Kömürhan Köprüsü’nde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası kayısı cenneti Malatya/Battalgazi ilçesine gidiyoruz. Eski Malatya olarak bilinen ilçede; Ulu Camii ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı gezileri sonrası eski evlerin olduğu sokaklarda yapacağımız kısa süreli gezinti sonrası Malatya’ya/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Malatya’da geçiriyoruz.

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp kanal boyu caddesinde aracımızla yapacağımız panoramik tur sonrası Malatya Arkeoloji ve Beşkonaklar Etnoğrafya Müzeleri’ni görüp geziyoruz. Kernek Meydanı ve Şire pazarını görüp isteğe bağlı olarak alış veriş yaptıktan sonra Malatya’nın 7 km kuzeydoğusunda Orduzu Beldesi’nde yer alan Hitit ve Geç Hitit Dönemine ait kültür katmanlarının bulunduğu Aslantepe Höyüğünü görüp gezdikten sonra İnönü Üniversitesi Yerleşkesi içinde yer alan İnönü Özel Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaret sonrası yola çıkıp 110 km yol aldıktan sonra Malatya’nın Darende ilçesine gidiyoruz. Yusuf Ziya Paşa Bedesteni’ni görüp gezdikten sonra Elbistan yolu üzerinde, ilçeye 11 km uzaklıkta, bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi’ne gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra su kaynağına doğru 1.5 km yürüyüp geri dönüyoruz. Çay-kahve molası sonrası saat 16.00’da Ankara’ya hareket ediyoruz. Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece saat 23.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Yorumlar

Yorum yok

Aktiviteyi değerlendirin

 • Konaklama
 • Rezervasyon
 • Rehberlik Hizmeti
 • Yemek
 • Ulaşım

Whatshapp'a geç
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by