loading

Tunceli Doğa Yürüyüşü

Mayıs - Haziran - Ağustos

Tunceli Doğa Yürüyüşü

Son 10 Kişi
1.750,00
1.350,00 / Kişi Başı
Mayıs - Haziran - Ağustos
4 Gece, 5 Gün. Oda+Kahvaltı
Ankara Çıkışlı
Otobüs İle Ulaşım
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’

BAMBAŞKA BİR DOĞA, FARKLI  BİR KÜLTÜR

 

Girlevik-Pülümür-Nazımiye-Düzgün Baba-Tunceli Ovacık-Munzur Gözleri-Hozat Kültür ve Doğa Yürüyüşü Gezisi.

 

11-15 Mayıs 2021. 4 Gece, 5 Gün. Oda+Kahvaltı(+)

 

08-12 Haziran 2021. 4 Gece, 5 Gün. Oda+Kahvaltı(+)

 

28 Ağustos-01 Eylül 2021. 4 Gece, 5 Gün. Oda+Kahvaltı(+)

 

“ Dersim dört dağ içinde
   Gülü var bağ içinde
   Dersimi hak saklasın
   Bir gülüm var içinde “

 

Cumhuriyet’in ilan edilmesi öncesi ve sonrası 1921 ve 1937-38’li yıllarında  yaşanan trajik olay sonrası adeta parçalan Dersim hala o yaşanmışlıkların izlerini taşıyor. Üstelik bu da yetmezmiş gibi son 40 yıldır devam eden terör olayları Dersim’i ve Dersim’lileri yerlerinden yurtlarından uzaklaştırmak durumunda bırakmıştı. Son dönemde teröre karşı verilen mücadele ve Dersimlilerin kararlığı sonucu bölgenin yeniden yaşanılabilirliği görülmektedir. Kafka Tur olarak bölgede yaptığımız keşif gezisi ve ardından 5 kez yaptığımız Kültür ve doğa gezilerinde bizde aynı gözlemlere tanık olduk. İstedik ki bölgeyi ve yöre insanını batıdan gelen insanlarla kaynaştıralım, aradaki uçurumun giderilmesine yardımcı olmak amacıyla bölgeye yaptığımız gezilerimize devam edeceğiz.

Ankara’dan gece hareketle yolculuğumuzda sabahın erken saatlerinde Erzincan/Çağlayan Beldesi yakınlarındaki Girlevik Şelaleleri’ne olacağız. Şelale manzarası eşliğinde yapacağımız güzel bir kahvaltı sonrası Pülümür-Tunceli yolunda seyrederek vereceğimiz molalar ve Pülümür gezisi sonrası Nazmiye ilçesi yakınlarında bulunan Düzgün Baba/Babo Türbesini ziyaret edeceğiz. Adeta bir deniz sahilini andıran Kutu Deresi molası sonrası Dersim/Tunceli’ye ulaşacağız.

Alevi/Bektaşi ibadet yeri olan Cemevi ziyareti, Tunceli Belediyesi, öğle yemeği ve şehir merkezinde yapacağımız kısa süreli gezintiler gezimizin ilk günki zaman dilimini oluşturacak. Ertesi gün Munzur Irmağı ve Milli parkı boyunca yapacağımız yolculuk sonrası  artık Ovacık’a ulaşmış olacağız. Artık bambaşka bir doğanın kalbindeyiz. Munzur Dağları eteklerinde 2 gün farklı ve muhteşem parkurlarda doğa yürüyüşü yapacağız. Ve yürürken her an farklı bir vahşi yaşam bireyine rastlamanın olasılık dahilinde olduğunu söyleyebiliriz. Bizden söylemesi. Kırkmerdiven rotası, Munzur Gözeleri  ve Mercan Deresi gezileri bölgeyi ve Ovacık’ı yakından tanımamızı sağlayacak.

Tunceli/Ovacık deyince akla gelen en önemli isim şüphesiz ki Komünist başkan Fatih Mehmet MAÇOĞLU’dur. O’nun başlattığı ve öncülük ettiği üretimci belediyecilik anlayışını yerinde görmek için Ovacık Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL’ü makamında ziyaret edeceğiz. Bölgede yapacağımız doğa yürüyüşleri, oldukça farklı ve güzel etkinlikler sonrası yola çıkıp Hozat’ta gidip Dersim Olayları ile yüzleşeceğiz. Pertek, Elazığ üzerinden yolumuza devam ederek Malatya’da mola vereceğiz. Serbest öğle yemeği alış veriş molası sonrası Darende yakınlarındaki Günpınar Şelalesi ve Tohma Kanyonu girişi gezisi ve serbest zaman sonrası Ankara yolculuğu başlıyor olacak. Pazar sabahı erken saatlerde Ankara’dayız.

Hiçbir güvenlik sorunu olmayan bölgede yapacağımız gezimizde; inanç yapıları, kültür ve doğa yürüyüşlerini içine alan, dönerken ayrılmak istemeyeceğiniz gezimize katılımlarınızı bekliyoruz. Bölge insanları size kucak açacaktır, bundan emin olabilirsiniz. Davetlisiniz.

 

PROGRAMIMIZ

 

Bu gezimize ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.

 

07 Haziran 2021 Pazartesi gecesi saat: 21.00’da İzmir/Kumrular Caddesi köşesinde buluşup hareket ediyoruz.

 

1.GÜN ANKARA-GİRLEVİK-NAZIMİYE-TUNCELİ-OVACIK

 

Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli-Sivas-Hafik-Zara-İmranlı-Refahiye üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Erzincan üzerinden, Erzincan’ın 20 Km güney doğusunda yer alan Çağlayan Beldesine gidiyoruz. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip Girlevik Şelalesi manzarasıyla bir restoranda güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası şelalede gezinti ve fotoğraf molası sonrası hareket edip bir süre Erzurum yolundan devam edip Fırat’ın ana kolu olan Karasu üzerindeki Mutu Köprüsünden sağa dönerek Tunceli yoluna girip dağ yolundan yükselerek 25 Km yol aldıktan sonra Pülümür’e gidiyoruz. Pülümür doğumlu olan ve Dersim olayları sırasında sürgünlere çocukken tanıklık eden Cemal SÜREYYA’nın Anıtı’nı görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam Pülümür Çayı kenarında Kırmızıköprü’de çay molası veriyoruz. Mola sonrası yolumuza devam edip bir kanyon konumundaki muhteşem manzaralı virajlı yollardan geçerek sola dönüp ana yola 15 Km uzaklıktaki Nazımiye İlçesine gidiyoruz. İlçede kısa süreli gezinti sonrası yerel araçlara binerek 10 Km yol alıp Cemevi’ne gidiyoruz.  Kalan 3 Km eğimli/rampalı yolu tırmanıp 2097 metre yüksekliğindeki Düzgün Baba Türbesine ulaşıyoruz. Ziyaret, dua, temenni ve fotoğraf çekimleri sonrası dağın diğer yüzündeki Cemevi’ne inip ziyaret sonrası bizi bekleyen araçlarımıza binerek Nizamiye’ye gelip kendi aracımıza binerek hareket ediyoruz. Aynı yoldan devam edip Pülümür-Tunceli yoluna girip Kutuderesi mevkiinde mola veriyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimzi afiyetle yedikten sonra yolumuza devam edip toplamda 60 Km yol aldıktan sonra gümüş kapı anlamına gelen Dersim/Tunceli’ye gidiyoruz. Yıllardır unutulmuşluğun izlerini taşıyan bu kentimizde bir Alevi/Bektaşi ibadet yeri olan Cemevi’ne gidip Cem ibadeti ve Alevi/Bektaşi inançları hakkında yetkililerden bilgiler alıyoruz. Daha sonra Tunceli Belediyesi Binası’na gidip uygun olması halinde başkan Mehmet Fatih MAÇOĞLU’nu ziyaret edip çalışmalar hakkında bilgiler aldıktan sonra yürüyerek Kışla Meydanı’na gidiyoruz. 1937’deki  Dersim isyanının önderi olan ve 15 kasım 1937’da Elazığ’da 6 kişiyle birlikte idam edilen Seyid Rıza Heykeli ve çevrede yapacağımız gezintiler ve serbest zaman sonrası otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre dinlendikten sonra isteğe bağlı olarak akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Tunceli’de geçiriyoruz.

 

2.GÜN OVACIK-MUNZUR GÖZELERİ-OVACIK

 

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp otelden ve Tunceli’den ayrılarak Ovacık’a hareket ediyoruz. Munzur Milli Parkı Munzur Çayı ile birlikte muhteşem manzaralar eşliğinde kıvrımlı yollardan geçerek Ana Fatma’da kısa süreli dua ve fotoğraf çekimi sonrası hareket edip Halvori Gözeleri’ni görerek toplamda 60 Km yol aldıktan sonra Ovacık üzerinden 14 Km daha yol alarak Ziyaret Köyü’nde gidiyoruz. Bir çobanın döktüğü sütlerden oluştuğu varsayılan ve Alevi-Bektaşi inancında kutsal bir su olarak kabul edilen Munzur Gözeleri’nde Dua Yeri’ne gidip isteğe bağlı olarak mum yakıp dilek tutuyoruz. Munzur Dağların eteklerinden doğup değişik yerlerden gün yüzüne çıkan muhteşem güzellikteki gözeleri görüp fotoğraf çektikten sonra köprüleri ve geçitleri kullanarak su kaynağının gün yüzüne çıktığı noktaya kadar gidip kana kana su içiyoruz. Grup anısı fotoğraf çekimleri sonrası geriye dönüp bir restoranda isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip Ovacık üzerinden yolumuza devam edip Akyayık Köyü’ne gidiyoruz. Bölgede hakimiyet kuran farklı uygarlıklar, Akkoyunlu/Karakoyunlu Dönemi ve aynı zamanda  Türkmen/Alevi-Bektaşi inancına sahip insanların ölü gömme geleneğinin bir yansıması olan koç başlı mezar taşlarının bulunduğu mezarlık ziyareti sonrası köylülerle sohbet ediyoruz. Daha sonra güney yönünde 7 Km lik yürüyüşümüze başlayıp bir mezrada su kaynağında mola verdikten sonra doğu yönünde meşe ormanları içinden yürüyerek Mercan Deresi’ne iniyoruz. Çağıl çağıl çağlayan derenin akışı yönünde belirgin patikadan yürüyerek parkurumuzu tamamlayarak yol üzerindeki Mercan Köprüsü’nde aracımıza binip Ovacık’taki otelimize giderek odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası isteğe bağlı olarak akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra otelimize dönüyoruz. Geceyi Munzur Dağlarının dibinde Ovacık’ta geçiriyoruz.

 

3.GÜN OVACIK-KIRKMERDİVEN-OVACIK

 

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığımızı yaptıktan sonra Ovacık Belediyesi’ne gidip, ülkemizde farklı ve paylaşımcı bir belediyecilik anlayışını hayata geçiren Komünist başkan Mehmet Fatih MAÇOĞLU’nun öncülük ettiği çalışmaları yerinde görmek için yeni başkan Mustafa SARIGÜL’ü makamında ziyaret edip sohbet ediyoruz. Belediye ve hizmetler hakkında bilgi aldıktan sonra Belediye Binası’nı geziyoruz. Ziyaret ve gezi sonrası aracımıza binerek Gözeler Köyü’ne gidiyoruz. Kısa süreli hazırlık sonrası toplamda 16 Km mesafeli Kırıkmerdiven rotasında yürüyüşümüze başlıyoruz. Alışık olmadığımız doğada, farklı bitki türlerini görüp fotoğraf çekerek  vadi boyunca yükselip 8 Km yürüyüş sonrası birbirinden  farklı önce ilk sonra 2. ve 3. Şelaleyi görerek fotoğraf çekiyoruz. Önceden hazırlanan kumanya menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra dönüşe geçiyoruz. Dönüp dönüp bir daha baktığımız şelaleleri ardımızda bırakarak vadinin sağ yamacından aynı güzellikteki renk cümbüşü içinde yürümeye başlıyoruz. Yürüyüş etabı  bitiminde Gözeler Köyü’nde aracımıza binerek Ovacık’a/otelimize geliyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra isteğe bağlıolarak akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.

 

4.GÜN OVACIK-MERCAN VADİSİ-OVACIK         

                

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yürüyüş hazırlığımızı yaparak yerel araçlara binip hareket ediyoruz. Bir su bendinin yakınında aracımızdan inip kısa süreli hazırlık sonrası toplamda 15-16 Km sürecek yürüyüşümüze başlıyoruz. Kuzey doğu yönünde Munzur Dağlarının diplerine doğru olan yürüyüşümüzde yer yer kar örtüleri üzerinden geçip Buzul Gölleri’ne doğru yürümeye devam ediyoruz. Önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra farklı bir patikadan yürüyerek aracımızın bulunduğu yere gelip kısa süreli dinlenme sonrası aracımzıa binerek Ovacık’a geliyoruz. İsteğe bağlı yöresel ürün alış verişi sonrası bir süre dinlendikten sonra isteğe bağlı olarak akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.

 

5.GÜN OVACIK-HOZAT-PERTEK-MALATYA-ANKARA   

                      

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası eşyalarımızı toplayıp Otelimizden ve Ovacık’tan ayrılıp yola çıkıyoruz. Hozat’a giden dağ yoluna girerek 1 saat süreli yolculuk sonrası Hozat’a gidiyoruz. Hozat Belediye Parkı’nda mola verip Dersim olayları ile ilgi panoları görüp, Dersim İsyanları ve olaylarıyla yüzleşiyoruz. Çay-kahve molası sonrası hareket edip 51 Km yol aldıktan sonra Pertek Feribot İskelesi’ne gidip Keban Baraj Gölü’nde Feribot geçişi ile devam eden yolculuğumuzda su içindeki Pertek Kalesini görüp fotoğraf çektikten sonra kıyıya çıkıp yolumuza devm ediyoruz. Elazığ üzerinden yolumuza devam edip toplamda 100 Km yol aldıktan sonra Malatya’ya gidip isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası  Kent Tarihi ve Beşkonak Etnoğrafya Müzeleri’ni görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel ürün alış verişi yapıyoruz. Daha sonra hareket edip 110 Km yol aldıktan sonra Malatya’nın Darende İlçesine gidiyoruz. Elbistan yolu üzerinde, İlçe’ye 11 Km uzaklıkta, bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra Darende’ye gelip Tohma Kanyonu girişinde mola veriyoruz. Serbest gezi, akşam yemeği ve isteğe bağlı olarak Somuncu Baba Türbesini ziyaret ettikten sonra saat: 19.30’da Ankara için hareket ediyoruz. Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saatlerinde Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

 

HAREKET NOKTAMIZ

 

07 Haziran 2021 Pazartesi, saat: 21.00

 

ÜCRET:  1.350.00 TL veya 1.450.00 TL 5 taksitle. Çift kişilik oda da  da kişi başı.                

 

NELER DAHİL

 

   -- Özel ulaşım,

   -- Kahvaltı(5),

   -- Kumanya öğle yemeği(2),

   -- Yerel araç(2) ve yerel rehberlik hizmetleri,

   -- Tunceli’de otelde konaklama(1),

   -- Turistik Ovacık Otelde konaklama(3),

   -- Tüm çevre gezileri,

–  Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,

-- Türsab Seyahat Sigortası,

–  Rehberlik Hizmetleri 

 

NELER HARİÇ

 

– Kişisel harcamalar,

-- İlk gün, ikinci gün ve son gün öğle yemekleri,

-- Tüm akşam yemekleri,

-- Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

 

YANINIZA ALIN 

 

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk/panço, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, şapka, terlik, bone, mayo, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

 

ETKİNLİK NOTLARI:

 

  • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
  • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
  • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

 

  • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
  • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

 

HATIRLATMA:

 

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı    müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 6.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.

REZERVASYON DETAYLARI

Tunceli Doğa Yürüyüşü

4 Gece, 5 Gün. Oda+Kahvaltı, Otobüs İle Ulaşım

Tur Tarihi :

11.05.2021

Konaklama :

Otel

Ulaşım :

Otobüs İle Ulaşım

Otel
1.Oda

2 Yetişkin

Toplam Tutar

Tek Çekim (Peşin)

1350 TL
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi

Son Gezdiğiniz Turlar

Benzer Turlar