loading

Erzurum Gezisi

Nisan - Ağustos

Erzurum Gezisi

Son 10 Kişi
1.200,00
950,00 / Kişi Başı
Nisan - Ağustos
2 Gece, 3 Gün. Yarım Pansiyon
Ankara Çıkışlı
Otobüs İle Ulaşım
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’

ERZURUM-HAHO MANASTIRI-TORTUM-NARMAN BAYBURT BAKSI MÜZESİ-KARACA MAĞARASI GEZİSİ.

 

23-25 Nisan 2021. 2 Gece, 3 Gün. Yarım Pansiyon

 

28-30 Ağustos 2021. 2 Gece, 3 Gün. Yarım Pansiyon

 

Sizlere oldukça değişik bir gezi programı sunuyoruz. Erzurum’dan başlayarak, Trabzon’da bitecek farklı ve muhteşem bir geziye ne dersiniz? 976. Yılında Bagrat Kralı III.David tarafından yatırılan Hahoy Manastırı, bu döenemde muhteşe görüntüsü ve heybetiyle 60 Metre yükseklikten düşen Tortum Şelalesi, çok azbilinen adeta farklı bir Kapadokya olan Narman Peri Bacaları gezimizin ilk gün ki gezi alanlarını olşturacaktır.

Eski Doğu Roma, İlhanlı/Selçuklu yerleşimi olan ve o dönemlerde adı Arzin-i Rum olan dadaşlar diyarı Erzurum şüphesiz ki  Kurtuluş Savaşımızda sürecin başlangıc kenti konumundadır. “ pek mütevazi bir mektep salonunda “ yapılan kongrede alınan kararlar ve tesbitler kurtuluşumuza giden süreçte önemli bir yer tutmaktadır. Kongre Binası’ndan başlayarak yapacağımız Erzurum gezisinde tarihe mal olmuş önemli İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı eserleri yer alacaktır.

Baksı/Bayraktar Müzesi Bayburt’a bağlı bu köyde Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın düşü olarak 2000 yılında filizlenmiş ve aradan geçen bunca zaman sonrası hiçbir devlet desteği almadan 2012 yılının temmuz ayında tüm birimleriyle müze ziyarete açılabilmiştir. Eski adı Baksı, şimdiki adı Bayraktar olan köyde yükselen bu sıra dışı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vererek farklı bir müzecilik anlayışını hayat geçirmiştir.

Gezimizin 3. Gününde ise; Bayburt Şehir gezisi sonrası, üçbinyıllık bir geçmişi olan ve hala keşfedilmeyi bekleyen Aydıntepe Yeraltı şehir gezisi yer alacak. Mağara ziyareti deyince ilk akla geöen mağaralar arasında tartışmasız ilk sırayı alan Karaca Mağarası gezimizin önemli bir ziyaret yeri olacaktır.

Ankara’dan Erzurum’a ve Trabzon’dan Ankara’ya uçak ile yapacağımız bu gezimiz her yönüyle farklı olacağını düşünebilirsiniz. Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde önemli gezi duraklarını içine alan bu gezimize katılımlarınızı bekliyoruz. Davetlisiniz.

 

HATIRLATMA: Bu geziye ülkemizin her yerinden katılabilirsiniz.

 

PROGRAMIMIZ


23 Nisan 2021 Cuma günü saat: 05.30’da Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

 

1.GÜN ANKARA-ERZURUM-TORTUM-NARMAN-ERZURUM

 

Saat 05.45’te transfer aracımıza binip ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra yolumuza devam edip kısa süreli yolculuk sonrası Esenboğa Havaalanı İçhatlar Gidiş Terminali’ne gidip bilet, check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolujet’in TK 7070 sefer sayılı uçağına binip   saat: 08.00’de Erzurum için havalanıyoruz. 1.25 dakika süreli uçuş sonrası saat: 09.25’te Erzurum Havaalimanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası bizi bekleyen tur aracımıza binip Tortum’a doğru yola çıkıyoruz.  Toplamda 75 Km yol aldıktan sonra Uzundere yakınlarında bulunan Bağbaşı Beldesine gidiyoruz. Günümüzde Taş Camii, Haho/Haholi Manastırı/Kilisesi Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen yapı, Gürcü Krallığı zamanında Bagratlı Kralı III. David tarafından 976-1001 yılları arasında inşaa edilmiştir. Yapı kabartmalarında; Arslan, boğa, kartal, grifon gibi hayvan figürlerine geniş yer verilmiştir. Ayrıca iç; mekânın duvarları ve özellikle apsis, İncil’den sahneler, Hz. İsa’nın yaşamı, muziceleri ve  Hz. Meryem'i tasvir eden fresklerle bezenmiştir. Bu muhteşem eseri tüm detayları ile inceledikten sonra bir başka doğal oluşum ve güzelliği görebilmek için kuzey yönünde yolumuza devam edip Pirinkaya Geçiti sonrası Kemerlidağ yamacından kopan kalker blokların set oluşturması sonucu oluşan ve bir heyelan gölü olma özelliğine sahip olan Tortum Gölü’nü seyredip fotoğraf çekiyoruz.  Yolumuza devam edip Tortum Gölü’nün Tev Vadisi’ndeki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşan muhteşem doğal güzellikteki Tortum Şelalesi’ne gidip fotoğraf çekiyoruz. 21 metre genişlik ve 60 metre yüksekliğe sahip, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getiren şelaleyi seyredip fotoğraf çektikten sonra çay-kahve molası veriyoruz. Mola sonrası geriye dönüp 60 Km yol aldıktan sonra Narman yoluna girerek 40 Km daha yol alıp Narman’a gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra Narman peri Bacaları oluşumlarını görmek için alana gidiyoruz. Jeolojik oluşumlarla sadece  Doğu Anadolu Bölgesinde oluşan ve ilçe sınırları içinde yer alan " Kırmızı periler diyarı ” olarak da adlandırılan kırmızı rengi ve ilginç yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken Narman Peri Bacaları Rüzgâr ve yağmurun kumlu toprağı aşındırması sonucu kırmızı peri bacalarını ve dar vadilerden oluşan bu ilginç manzarayı meydana getirmiştir. Kapadokya’daki Peri bacaları ile Narman’daki Peribacaları, oluşumları bakımından birbirinden ayrılmakta olup Kapadokya’daki Peri bacaları volkanların püskürmesi sonucu etrafa yayılan malzemeler sonucu oluşmuş, Narman’da bulunanlar ise günümüzden 2,5-3 milyon yıl önce, akarsuların bir çökelme havzasına taşıyarak biriktirdiği malzemelerin zamanla aşınması sonucunda oluşmuştur. Gezi ve fotoğraf çekimleri sonucu hareket edip 50 Km yol aldıktan sonra Pasinler üzerinden yolumuza devam edip 50 Km daha yer alıp Erzurum Palandöken’deki   otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Erzurum’da geçiriyoruz.

 

2.GÜN ERZURUM-BAYRAKTAR/BAKSI MÜZESİ-BAYBURT

 

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Erzurum şehir gezimize başlıyoruz. Şehir gezisi kapsamında; kurtuluşumuza tanıklık eden ve “ pek mütevazi bir mektep “ olan Kongre ve Milli Mücadele Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi ve Saat Kulesi gezileri sonrası tarihi Erzurum Evleri’nde mola veriyoruz. Mola sonrası Lalapaşa Camii ve Yakutiye Medresesi gezileri sonrası tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı/Taşhan’da isteğe bağlı olarak Oltu taşından yapılan hediyelik eşya alış verişi yapıyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası gezi ücreti kapsamında Cağ Kebabı menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Bayburt’a doğru yola çıkıyoruz. Aşkale üzerinden yolumuza devam edip toplamda 125 Km yol aldıktan sonra Bayburt’a gidiyoruz. 40 Km daha yol aldıktan sonra eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar Köyüne gidiyoruz. Bu köyde yükselen sıra dışı Baksı Müze’sinde; çağdaş sanatlar ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer verilmektedir. Sergi salonları, depo, müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlenmiştir. Bu proje Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucu olarak; bu düşüncesini hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı kurulmuştur. Müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüşmüştür. Müze gezisi ve yapılan etkinlikler sonrası Bayburt’a/otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelde veya bir restoranda afiyetle yiyoruz. Geceyi Bayburt’ta geçiriyoruz.

 

3.GÜN(25 NİSAN 2021 PAZAR):  BAYBURT-GÜMÜŞHANE-TORUL-TRABZON

 

Erken kalkıp güzel kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Bayburt gezimize başlıyoruz. Şehir gezisi kapsamında; Saat Kulesi, Ulu Camii, Bedesten gibi tarihi yapıları gördükten sonra hareket edip Bayburt Kalesi’ne gidiyoruz. Yüksek tepelerde kurulu,  Karadeniz'i Basra körfezine bağlayan İpek ve Baharat Yolu üzerinde bulunan, Zigana ve Kop Dağlarını aşarak ulaşılan Bayburt Kalesi’ni görüp gezdikten sonra hareket edip 25 Km yol aldıktan sonra Aydıntepe’ye Yeraltı Şehri’ne gidiyoruz. 3 bin yıllık tarihi geçmişi olan ve keşf edilmeyi bekleyen Aydıntepe Yeraltı Şehri;  Tüf içerisinde, yüzeyden 2-2,5 metre derinlikte başka yapı malzemesi kullanmadan ana kayaya oyulmuş galeriler, tonozlu odalar ve geçişler, bu odaların açıldığı daha geniş mekanlardan oluşmaktadır. İnsanlık tarihi için keşfedilmeyi bekleyen tarihi yeraltı şehrini örüp gezerek fotoğraf çektikten sonra Gümüşhane’ye doğru hareket ediyoruz. Toplamda 75 Km yol aldıktan sonra Gümüşhane’ye gidip isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Kısa süreli gezinti ve alış veriş molası sonrası hareket edip 25 Km yol aldıktan sonra Torul İlçesine gidip ilçeye 17 Km uzaklıkta Cebeli Köyü sınırları içerisinde yer alan dünyaca ünlü Karaca Mağarası’na gidiyoruz. Milyonlarca yıllık süreçte oluşan kalkerli/kireçtaşı oluşumlu mağara;  sahip olduğu galeriler, sarkıt ve dikitler, traverten havuzlarıyla adeta bir yer altı sarayı konumundadır. Mağara gezisi ve fotoğraf çekimleri sonrası hareket edip Zigana-Maçka’dan geçerek toplamda 65 Km yol aldıktan sonra Trabzon’a gidiyoruz. Zaman kalması durumunda isteğe bağlı olarak Akçaabat Köftesi ana menüsü ile akşam yemeğimizi afiyetle yedikten sonra saat: 20.30’da Trabzon Havalimanı’na gidiyoruz. Bilet Check-in ve bagaj teslimi sonrası Anadolujet’in TK 7067 sefer sayılı uçağına binip saat: 21.45’te Ankara için havalanıyoruz. 1 saat 20 dakika süreli uçuş sonrası saat: 23.05’te Esenboğa Havalimanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası bizi bekleyen transfer aracımıza binerek ara duraklarda katılımcılarımızı bıraktıktan sonra Kumrular/İzmir Caddesi’ne gelip etkinliğimizi bitiriyoruz. Bir başka Kafka Tur gezisinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

 

HAREKET NOKTAMIZ

 

23 Nisan 2021 Perşembe Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi, Saat: 05.30

 

ÜCRET:  950.00 TL peşin veya 1.050.00 TL 5 taksitle, çift kişilik oda da kişi başı fiyatıdır.         

 

NELER DAHİL

 

-- Havaalanı Transferleri,

-- Özel araçla ulaşım,

-- 2 Kahvaltı,

-- 2 Akşam Yemeği,

-- 2 Gece otellerde konaklama,

-- Tüm çevre gezileri,

–  Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati,

-- Türsab Seyahat Sigortası,

–  Rehberlik Hizmetleri. 

 

NELER HARİÇ

 

-- Ankara-Erzrum, Trabzon-Ankara ekonomi sınıfı uçak bileti,

–  Kişisel harcamalar,

-- Tüm öğle yemekleri,

-- Yemeklerde su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, 

–  Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

 

YANINIZA ALIN 

 

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsim ve hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler,  bone terlik, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar ve melzemeler, su.

 

ETKİNLİK NOTLARI;

 

  • Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
  • Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız.
  • Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.
  • Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile
  • yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz.

 

HATIRLATMA:

 

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş   yapabilmeleri için 60.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı  sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler. Türkiye İş Bankası Maximum Kartın Müzekart özelliği kaldırılmıştır

REZERVASYON DETAYLARI

Erzurum Gezisi

2 Gece, 3 Gün. Yarım Pansiyon, Otobüs İle Ulaşım

Tur Tarihi :

23.04.2021

Konaklama :

Otel

Ulaşım :

Otobüs İle Ulaşım

Otel
1.Oda

2 Yetişkin

Toplam Tutar

Tek Çekim (Peşin)

950 TL
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi

Son Gezdiğiniz Turlar

Benzer Turlar