Neden Doğa Yürüyüşü?


Neden Doğa Yürüyüşü?
NEDEN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ   
NE ARIYORSUNUZ BU DAĞ BAŞINDA BU ISSIZ DOĞADA? 

Huzur mu? Sağlık mı? Biraz mutluluk mu? Bol oksijen ve temiz hava mı? Arkadaşlık ve dostluk mu?   

Fazladan huzuru olan var mı, biraz alabilir miyim? 

Hepimiz hayatımızda huzurlu olmak isteriz. Ancak hayat bize her zaman istediğimiz huzuru vermez. Bu bulunduğumuz ortamdan, işinizden veya çevreden kaynaklanabilir. Size doğada bolca huzur olduğunu söylesem inanır mısınız? Evet, doğada bolca huzur var ve hepimize yeter.   

Düzenli olarak doğa yürüyüşü yaptığınızda hayatınızın daha huzurlu, daha konforlu olduğunu ve de psikolojinize pozitif katkılar yaptığını yaşayacak ve göreceksiniz. 

Sağlık mı? 

Günümüzde para kazanmak için sağlığımızı harcıyoruz. Sağlığımızı geri kazanmak için de para harcıyoruz. Size tavsiyem sağlığınızı geri kazanmak için çok para harcamanıza gerek yok.  Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmanın, daha güçlü olmanın  yolu doğadan geçiyor.   

Kötü besleniyoruz. Vücudumuzda yağlar birikiyor, fiziğimiz değişiyor. Bazen istemediğimiz büyüklüklere ulaşıyoruz. Kalbimiz, ciğerlerimiz, böbreklerimiz, bizi taşıyan ayaklarımız isyan ediyor. Diyetler yapıp, kürler uyguluyoruz. Netice olarak bir şey değişmiyor.   

Düzenli doğa yürüyüşleri bunlara çare sunuyor. Doğa yürüyüşünde tüm kas gruplarınız zorunlu olarak çalışacak, vücudunuzdaki fazla yağlar hızla yanacak ve kilonuz normale dönecektir. Kendinizi daha fit ve sağlıklı hissedeceksiniz.   

Biraz mutluluk mu? 

Doğada bundan bolca bulunmaktadır. Aramanıza gerek yok. Katılın yürüyüşçülere, dereler, tepeler, dağlar aşın, ormanlar, bozkırlar geçin. Gün doğumundan gün batımına doğada vaktinizi geçirin.  Attığınız ilk adımdan itibaren huzurun ve mutluluğun sizi sardığını hissedeceksiniz. Doğada her mevsim ayrı bir mutluluk vardır. Öten bir kuş, uçan bir kartal, kaçan bir tavşan, şırıl şırıl akan dereler, rüzgârın sesi, savrulan karın yüzünüze çarpması ayrı bir mutluluk verir insana. Fotoğrafını çekmek için peşinden koştuğunuz kelebek, ilk defa gördüğünüz bir çiçek sizi mutlu edecektir. “doğa hayattır yaşamasını bilene” 

Bol oksijen ve temiz hava. 

Yaşadığımız şehirlerde kaliteli hava solumanın neredeyse imkânsız olduğunu hepimiz biliyoruz. Yaşadığımız şehirlerde kişi başına düşen yeşil alan miktarının yok denecek kadar az olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden sizlere doğa yürüyüşü öneriyoruz. İhtiyacınız olan kaliteli havayı, oksijeni doğada bulacak ve soluyacaksınız. Kaliteli oksijenle dolan ciğerleriniz daha fazla yağ yakacak ve sağlığınıza olumlu katkı yapacaktır. 

Arkadaşlık, dostluk mu?

Başlangıçta birçok doğa yürüyüşçüsü bir birini tanımasa da, doğada geçen zaman içinde yeni arkadaşlıklar ve yeni dostluklar kurmaktadır. Yürüyüş sırasında verilen molalarda paylaşılan bir avuç kuru yemiş, bazen bir bardak sıcak çay veya kahve içinizi ısıtırken paylaşma duygusuyla yeni dostluklar, arkadaşlıklar başlamasına fırsat sunuyor.   

Yukarıdaki sebeplerden dolayı sağlığın, huzurun, mutluluğun, reçetesi olarak sizlere doğa yürüyüşünü tavsiye ediyoruz.   

Halil Yiğit Yaz/Kış Yürüyüş Lideri