Mini Gap Turu


Gidiş: 26/10/2019
Dönüş: 29/10/2019
Tur Süresi: 3 Gece 4 Gün
Tur Tipi: Gap Turları
Tur Fiyatı: 950,00 TL

Tur Programı

Kültür ve İnanç Turu olarak nitelendireceğimiz bir gezi için hazır mısınız? Kahramanmaraş’tan başlayarak Nemrut Dağı’nda gün batımını izlemek, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia Anıtını görmek ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Ülkemizin en büyük barajı olan Atatürk Barajı, insanoğlunun Anadolu’daki en eski ibadet yeri olan Göbeklitepe, Harran’da Kübikevler ve Üniversite kalıntıları gezimizin önemli durakları arasında yer alacaktır. Peygamberler şehri olarak nitelendirilen Şanlıurfa, Birecik Baraj Gölü suları altında kalan Halfeti, Rumkale ve Şavaşan Köyü’ne yapacağımız tekne gezisi ve ardından Kelaynak Koruma merkezi gezimizin önemli uğrak yerleri olacaktır. Gezimizin son durağı olan Gaziantep’te Zeugma’dan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, geleneksel bir sanat olan sedef işlemeciliği, Cam Eserleri Müzesi, Panorama ve Mutfak Müzeleri Gaziantep’te görülmesi gereken yerler olacaktır. Hasan Süzer Etnografya Müzesi, eski bir Ermeni Evi olan Papurüs Kafe, Kırıkayak Parkı, Bakırcılar Çarşısı ve Antep’e özgü yöresel lezzetler mutlak uğranılması gereken yerler olacaktır. Farklı yerler görüp farklı kültürlerle tanışıp farklı lezzetler  tadacağınız bu gezimize bekliyoruz. Davetlisiniz.   

1.GÜN (
KAHRAMANMARAŞ-ADIYAMAN-KAHTA-NEMRUT): Ara duraklardan katılımcılarımızı aldıktan sonra araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Kırıkkale-Kayseri-Pınarbaşı-Göksun üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Kahramanmaraş’a gidiyoruz. Bir restoranda yapacağımız güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Kahramanmaraş Kalesi gezisi sonrası Kurtuluş Savaşı sürecinde Maraş savunmasının ünlü kahramanı Sütçü İmam’ın ilk kurşun attığı yer ve Hamam Müze’yi gördükten sonra çarşıda serbest alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası isteğe bağlı olarak dondurma ziyafeti çektikten sonra   yola çıkıp Gölbaşı-Adıyaman üzerinden yolumuza devam edip Kahta’ya gidiyoruz. Atatürk Barajı  kıyısındaki bir restoranda isteğe bağlı öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Kahta’ya gelip yerel araçlarla yola çıkıp Nemrut dağında doğru tırmanıyoruz. Sırasıyla; Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia Anıtı’nı görüp gezdikten sonra Nemrut Dağının Batı Terası’na gidiyoruz. Kommogane Krallığı döneminde yapılan Tanrı heykel ve kabartmalarını görüp gün batımını fotoğrafladıktan sonra Doğu Terasını da görüp fotoğraf çekiyoruz. Toplanma yerinde çay-kahve ve serbest alış veriş molası verdikten sonra Nemrut’tan ayrılıp yerel araçlarla aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Kahta’da araç değiştirdikten sonra Adıyaman’a otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra akşam yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Geceyi Adıyaman’da geçiriyoruz.   

2.GÜN (
ADIYAMAN-ATATÜRK BARAJI-URFA-HARRAN): Erken kahvaltı sonrası otelden ayrılıp yolumuza devam ederek Atatürk Barajı’na gidiyoruz. Seyir Terası’nda baraj ile ilgili bilgiler aldıktan sonra yola çıkıp Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya gidiyoruz. Şehir gezisi kapsamında; Balıklıgöl, Ayn Zeliha Parkı, Hz. İbrahim’in doğduğu Mağara gezileri sonrası isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra  Harran’a gidiyoruz. Çamurdan yapılan konik Harran Evlerini ve dünyanın ilk üniversitesi olduğu kabul edilen yapı kalıntılarını görüp gezdikten sonra yola çıkıp Şanlıurfa’ya geliyoruz. İsteğe bağlı olarak Gümrükhan ve Şanlıurfa Çarşılarında serbest alış veriş molası verdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yedikten sonra  Özgün bir mekanda Urfa’ya özgü Sıra Gecesi etkinliğine katılıyoruz. Geceyi Şanlıurfa’da geçiriyoruz.   

3.GÜN (Ş
ANLIURFA-BİLECİK-RUMKALE-GAZİANTEP): Kahvaltı sonrası otelimizden ve Şanlıurfa’dan ayrılıyoruz. Urfa’ya 30 Km uzaklıkta neolotik dönem öncesine tarihlenen Göbeklitepe Tapınak Alanı’nı görüp gezdikten sonra hareket edip eski Halfeti’ye gidiyoruz.  Teknelerimize binip Birecik Baraj Gölü’nde Rumkale’ye doğu tekne gezisi yaptıktan sonra Birecik’teki Kelaynak Koruma Merkezi’ne gidiyoruz. Koruma Alanı’nda Kelaynak Kuşları’nı görüp fotoğraf çektikten sonra Baraj kenarında isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Kısa süreli yolculuk sonrası Zeugma Müzesine gidiyoruz. Birecik Baraj Gölü suları altında kalmaktan son anda kurtarılan, modern müzecilik anlayışıyla sergilen  Roma dönemine ait muhteşem Zeugma mozaiklerini rehber eşliğinde gezip fotoğraf çektikten sonra hareket edip Gaziantep’e özgü bir sanat olan  Sedef İşleme Atölyelerini gezip bu sanat hakkında bilgi aldıktan sonra isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz. Daha sonra hareket edip şehir merkezine gidiyoruz. Kent gezisi kapsamında; Gaziantep Kalesi içinde oluşturulan Panorma Müzesi, Mutfak Müzesi ve Cam Eserleri Müzelerini görüp gezdikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Gaziantep’te geçiriyoruz.   

4.GÜN (
GAZİANTEP-ADANA-ANKARA): Erken kalkıp güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp şehir gezisi kapsamında; Hasan Süzer Etnografya Müzesini görüp gezdikten sonra eski Gaziantep dokusunun görülebileceği, Bey Mahallesi içinde yer alan 1850’li yıllarda yapılan sivil mimari ev örneklerinin bulunduğu dar sokakları geziyoruz. Yorgunluğumuzu eski bir Ermeni evi olan Papürüs Kafe’de çay-kahve içerek atıyoruz. Mola sonrası Kırkayak Parkı’na kadar yürüyüp Antep savunması ile ilgili Anıtı gezip fotoğraf çektikten sonra alış veriş ve çay molası sonrası şehir merkezine geliyoruz. İsteğe bağlı olarak Antep mutfağına özgü lezzetlerle güzel bir öğle yemeği yedikten sonra Zincirli Bedesten ve Bakırcılar-Baklavacılar Çarşısı’nı geziyoruz. İsteğe bağlı alış veriş yaptıktan sonra Savaş Müzesini görüp geziyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası aracımıza binip saat 16.00’da Gaziantep’ten ayrılıyoruz. Adana-Pozantı-Aksaray üzerinden yolumuza devam ederek belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gecenin geç saatlerinde Ankara’ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşmak dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (4), Akşam Yemeği (3), Yıldızlı otellerde konaklama (3), Nemrut Dağı Çıkışı ve Gün Batımı, Yerel Araç Transferleri, Şanlıurfa’da Sıra Gecesi, Halfeti Rumkale’de Tekne Gezisi, Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası refakati, TURSAB Seyahat Sigortası, Rehberlik Hizmetleri. 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Yemekler su ve verilen içecekler dışında kalan içecek ücretleri, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi Kesişimi - 22.30  
Milli Kütüphane Önü - 22.35
Armada Önü - 22.40
Kentpark/Cepa - 22.45
Beşevler Kavşağı - 22.50
AnkaMall Karşısı/Ana Yol - 22.55
Ana Tamir/1011 Karşısı Ana yol - 23.00
Aydınlıkevler Kavşağı - 23.05

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman  özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş  üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri  ücretsiz gezebilmektedirler.