Kakava Şenlikleri Edirne Kırklareli Tekirdağ Turu


Gidiş: 03/05/2019
Dönüş: 05/05/2019
Tur Süresi: 2 Gece 3 Gün
Tur Tipi: Yurtiçi Turlar
Tur Fiyatı: 850,00 TL

Tur Programı

DİKKAT: KAKAVA ŞENLİKLERİNE GİDİYORUZ! ÜSTELİK TUR FİYATIMIZ TÜM PROGRAMIMIZI KAPSAMAKTADIR. GECELİK DEĞİL, TURUN FİYATINI VERİYORUZ.
TUR BOYUNCA;
*3 KAHVALTI
*2 AKŞAM YEMEĞİ
*KONFORLU OTELDE 2 GECE MUHTEŞEM BİR KONAKLAMA!


Türk Dünyası’nda ve Anadolu’da önemli günlerden sayılan, Hızır ve İlyas Peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancını taşıyan Hıdırellez’in, Romanlardaki yansıması Kakava Şenlikleri, Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan en önemli kutlama günlerden biri olarak kabul edilmektedir.
Roman kültüründe bir kutlama olan Kakava’nın kökeni Ön Asya ve Mısır’a kadar uzanmaktadır. Baharın müjdesi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri her yıl Edirne’de 05-06 Mayıs tarihlerinde iki ayrı alanda kutlanır; Konser, yarışma, dans gösterileri Saraçlar Caddesi'nde, diğer etkinlikler ise Sarayiçi’nde, Kırkpınar Güreşleri'nin de düzenlendiği alanda gerçekleşmektedir. Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlar. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı 5 Mayıs’ta Sarayiçi’nde yapılır. Arınma ve doğanın uyanışını selamlama, dileklerin tutulması amaçlı Bahara Giriş ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00'da Tunca Nehri kıyısında gerçekleştirilir. Kakava Şenlikleri yanı sıra kültür gezisi kapsamında; Osmanlı’ya başkentlik yapmış, 3 imparatorluk görmüş Edirne ve çevresi, Kırklareli ve Tekirdağ gezi alanlarımız içerisinde yer alacaktır.
Bahara Edirne’de merhaba demek isteyen arkadaşlarımızı bu etkinliğe bekliyoruz.

YOLCULUK: 02 Mayıs 2019 Perşembe gecesi saat 21.30’da Kumrular/İzmir Caddesi kesişiminde buluşup hareket ediyoruz.

1.GÜN (ANKARA-İSTANBUL-EDİRNE): Araç içinde kek, sıcak/soğuk içecek ikramlarıyla Bolu-İzmit-İstanbul üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saatlerinde Edirne’ye gidiyoruz. Otelimizde yapacağımız güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Osmanlı'ya başkentlik yapmış, şairlerin dizelerine ve kitaplara konu olmuş, buram buram tarih kokan Edirne gezisi kapsamında; Edirne'nin en yüksek tepesi olan Buçuktepe'ye çıkıyoruz. Balkan Savaşları Müzesi, Şükrü Paşa Anıtı ve Kıyıktabya gezileri sonrası Osmanlı dönemi mimarisinin başyapıtı kabul edilen, Mimar Sinan'ın Ustalık Eserim dediği Selimiye Cami ziyareti ile başlayıp; Selimiye Çarşısı/Arastası, Üç Şerefeli Cami, Eski Camii, Bedesten ve Ali Paşa Çarşısı'nı görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak yöresel lezzetlerle öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Sarayiçi, Adalet Sarayı Kulesi, Balkan Şehitleri Anıtı, Fatih Köprüsü, Kanuni Köprüsü ve Yeni Saray kalıntılarını gördükten sonra İlhan KOMAN Kırıkpınar Evi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra Kırkpınar Meydanı Sarayiçi’nde Edirne Kakava Şenlikleri kapsamında yakılan Hıdırellez/Kakava Ateşi'nin başında yerimizi alıyoruz. Ateşten atlayanları, oynayanları bu güzel günü fotoğraflayarak kendimiz ve dostlarımızla paylaşmak üzere ölümsüzleştiriyoruz. Kakava Şenliklerinin bugünkü bölümünü tamamlayarak otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi yöresel lezzetlerle bir restoranda afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası otelimize gidiyoruz. Geceyi Edirne’de geçiriyoruz.

2.GÜN (TUNCA NEHRİ-PAZARKULE-KARAAĞAÇ): Erken kalkarak güne başlayıp Kakava Şenlikleri'nin ikinci gün etkinliklerini izlemek üzere Tunca Nehri kenarına gidiyoruz. Sabahın ilk saatlerinde kendimizi nehir kenarında yapılan müzik ve danstan oluşan şenliklerin içinde buluyoruz. Bize çok ilginç gelecek bu bölümde; Edirneli Roman kızlarımızı Tunca Nehri'ne girerken fotoğraflamak olacak. Akşamdan güllerin dibine 3 vakte kadar gerçekleşmesi için gömdüğümüz dilekleri burada Tunca Nehri'yle buluşturuyoruz. Bu güzel ve keyifli anları yeterince fotoğraf karelerine yerleştirdikten sonra otelimize gidip güzel bir kahvaltı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak Trakya’nın üç incisinden biri olan Edirne’yi gezmeye devam ediyoruz. II. Beyazıt Külliyesi içinde yer alan Şifahane ve Sağlık Müzesi gezisi sonrası hareket edip Pazarkule sınır kapısına gidiyoruz. Yunanistan ile iki sınır kapısından bir olan Pazarkule’yi gördükten sonra Karaağaç’a gidiyoruz. Tren İstasyonu, Lozan Anıtı ve Müzesi, Karaağaç evleri/sokakları gezisi sonrası Meriç Nehri kenarında isteğe bağlı olarak yaprak ciğer menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası hareket edip Bulgar Kilisesi ve Büyük Edirne Sinagogu’nu ziyaret ediyoruz. Arkeoloji Müzesi gezisi sonrası isteğe bağlı olarak alış veriş molası veriyoruz. Mola sonrası hareket edip otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi yöresel lezzetlerle bir restoranda afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası ışıklar altında Selimiye Cami’sini görüp fotoğraf çektikten sonra otelimize gidiyoruz. Geceyi Edirne’de geçiriyoruz.

3.GÜN (EDİRNE-KIRKLARELİ-İSTANBUL-TEKİRDAĞ-ANKARA): Erken kalkıp güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ve Edirne’den ayrılıp yola çıkıyoruz. 1 saat süreli yolculuk sonrası Kırklareli’ne gidiyoruz. Şehir gezisi kapsamında; Hızırbey Cami ve Bedesten, Kırklar Anıtı, İstasyon Binası ve Arkeoloji Müzesini gezdikten sonra Tekirdağ’a hareket ediyoruz. Babaeski-Lüleburgaz-Muratlı üzerinden yolumuza devam edip Tekirdağ’a gidiyoruz. İsteğe bağlı olarak Tekirdağ köftesi ana menüsü ile öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Macar kahramanı Rakaçi Müzeevi’nin gezilmesi sonrası saat: 16.30’da yola çıkıyoruz. İstanbul-İzmit-Bolu üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası gece yarısı Ankara'ya geliyoruz. Bir başka Kafka Tur etkinliğinde buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Ücrete Dahil Hizmetler

Özel araçla ulaşım, Araç içi kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, Kahvaltı (3), Akşam Yemeği (2), 3 yıldızlı Otelde konaklama (2), Tüm çevre gezileri, Kafka Turizm ve Seyahat Acentası Refakati, Rehberlik Hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar, Tüm öğle yemekleri, Akşam yemeklerinde su dışında kalan içecek ücretleri, Alkollü içecekler, Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

Biniş Noktaları

Kumrular/İzmir Caddesi - 21.30
Milli Kütüphane - 21.35
Armada - 21.40
Cepa/Kentpark Arası - 21.45
Acity - 21.55
Batıkent/Carrefour - 22.00
Giyim Dünyası - 22.05
Eryaman Anayol Köprü Üstü - 22.10
Göksu Göleti - 22.15

Önemli Hatırlatmalar

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çamaşır, çorap, ayakkabı, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinesi ve aksesuarları, kişisel ilaçlar, çöp torbası, en az 1.50 litre su. Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir. Özel yiyecek ve içeceklerinizi getirmeyi unutmayınız. Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz. Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yabanıl yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz. Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 70.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.