Doğa Yürüyüşü için Ayakkabı Seçimi


Doğa Yürüyüşü için Ayakkabı Seçimi
Doğa yürüyüşü yapmaya heveslenenler, karar verenler genelde duyduklarıyla hareket ederler ve çoğu zaman yanlış tercihlerle amaca uygun olmayan malzeme alırlar. Eva orta taban, Kauçuk taban, Wibram taban,  Gore-tex gibi birçok sözcük duyarsınız. Yok, benim çok rahat bir spor ayakkabım var. Ben onunla yürürüm. İşte sorunun başlangıç noktası da burasıdır.
 
Sizin konforunuz ilk dere geçişine, ilk yağmuru tadıncaya, ya da ilk zorlu geçişe kadardır. Kaymalar, düşmeler, tırnağınızın acıması da cabası. Paraya kıyan ve kaliteli, konforlu, su geçirmeyen, yer tutuşu, süspansiyonu daha iyi bir ayakkabıya sahip arkadaşınızın her şartta geçip gittiğini görür, ayaklarının ıslanmadığını duyarsınız.
 
Peki, uygun ayakkabı nasıl olmalıdır?
Eğer bu tür etkinliklerden hoşlandıysanız, hobi ve spor amaçlı yapmak istiyorsanız;Hareketinizi kısıtlamayacak şekilde ayak bileğinizi saran, iç tabanında darbe emici özelliği, su geçirmezlik sağlayan, nefes alabilir özel bir textil (Gore-tex) astar bulunması, dış tabanda sarı renkli wibram yazısının olması da tercih sebebidir. Çok fazla teknik detaya girmeyeyim taban özelliklerine ilişkin birçok ayrıntıyı burada vermeye gerek yok. Güzel ve kaliteli bir bot alıp yıllarca keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.
 
Unutmayınız ki yaşadıklarınız tercihlerinizin sonucudur. Ayakkabınız bazen bir uçurumun kenarında tutunmanızı sağlar, bazen kaymanızı, düşmenizi, ayağınızın burkulmasını önler. Tabi ki amaca uygun tercih yapmış iseniz.
 
Botunuzu alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus ta numara seçimidir. Günlük kullandığınız ayakkabı numarasının yarım ya da bir numara büyüğünü almalısınız ki gün içinde yorgunluktan ayaklarınız şiştiğinde ayakkabı ayağınızı rahatsız etmesin.
Bence en iyisi siz bu alışverişi bilen bir arkadaşınızla yapmalısınız.
Ayakkabıyı tercih edip aldınız. Bu ayakkabıyı günlük kullandığınız çorapla doğada giymemelisiniz. Bu amaca uygun üretilmiş kalın bir çorap kullanmalısınız. Ayak tırnaklarınız uzun ya da çok kısa olmamalıdır. Aksi takdirde yürüyüşünüz ıstıraba dönüşür. Ayakkabınızı şehirde bir müddet yürüyüp, test ettikten sonra doğaya çıkmanız tavsiye olunur.

Halil YİĞİT
Yürüyüş Lideri