Doğa Yürüyüşleri için Öneriler


Doğa Yürüyüşleri için Öneriler
Eğer doğa gezilerine veya kampçılık gibi doğa aktivitelerine karar verdiyseniz yola çıkmadan önce mutlaka eğitim almanızı öneririm.
Yapacağınız etkinliklere mutlaka yanınızda bir arkadaşınız olsun. En basit ayak burkulması bile yardım gerektirebilir. Gruptan ya da ekip arkadaşlarınızdan asla ayrılmayın. Ayrıca yapacağınız faaliyet türüne göre yetkililere mutlaka bilgi verin.
Bilmediğiniz bir yere gidiyorsanız mutlaka yöreyi bilen bir rehber almayı unutmayın. Öncesinde de olabildiğince bilgi toplamanız oldukça faydalıdır.
Yolculuğunuzu zaman olarak olabildiğince planlayın ve ona göre yanınıza gerekecek eşyalarınızı almayı unutmayın.
Yapacağınız etkinliğin ciddiyetine göre zor parkur veya etkinlikleri yeni başlayacak arkadaşlarınızla yapmaktan kaçının. Ya da yeni başlayan arkadaşlarınızı zorlayacak faaliyetleri önermekten kaçının.
Doğa aktivitelerinde malzeme, yiyecek ve eşya konusunda paylaşımdan yana olmanız oldukça önemlidir.
Doğa koşullarıyla mücadeleye girmeyin. Doğanın kuralları sizin kesinlikle kabul edip uymanız gereken kurallardır. Olası tedbirsizlikleri ve riskleri azaltmak önemlidir. Doğa koşullarına göre tedbiri elden bırakmayın.
Çantanızda tedbiri elden bırakmamak adına yedek kıyafetler ve ekstra yiyecekler mutlaka olmalı
Malzeme konusunda mutlaka tecrübeli birilerinden tavsiye ve fikir edinin.(Malzeme Bilgileri Link)
Özellikle hava koşullarını göz önünde bulundurarak faaliyete katılın. Gereksiz risk almayın.
Doğa aktivitelerinde bilinen parkurları ve yürüme yolarlı veya patikaları tercih edin. Kestirme yollardan mutlaka kaçının.
En iyi doğa sporcusu, gezgini doğadan maksimum verim alırken minimum zarar verendir. Diğer gezginlere de saygılı olun. Çevreye de özen gösterin. En iyi gezgin geride sadece ayak izini bırakandır.
Özellikle kamp kurmak için tecrübeli bir rehberden destek alın. Her yere kamp kurulmaz. Çığ, kaya düşmesi, sel, doğal yavrulama alanları, ortak yaşam alanları gibi durumlar oldukça tehlikeli ve sakıncalıdır. Mümkünse kamping gibi korumalı yerleri tercih edin.
Kamp esnasında yakacağınız ateşin söndüğünden emin olmadan uyumayın. İzin veriliyorsa ateş yakın ama oldukça kontrollü olun. Kamp yakınında orman varsa kesinlikle ateş yakmayın. Kamp ocakları daha verimli ve ideal olabilir.
Diğer kamçılara da saygılı ve ölçülü olmanız herkesin hak ettiği verimi almasını sağlayabilir.
Kesinlikle grup kurallarına uyun ve ayrı hareket etmeyin. Farkında olmadan başkalarının doğa keyfini alma hakkını çiğneyebilirsiniz.
Doğa aktivitelerinde tartışmalardan veya gerginlikten uzak durun.
Yanınıza alacağınız ekipmanın kullanılabilirliğini önceden mutlaka kontrol edin.
Gitmek güzeldir ancak geri döneceğinizi de unutmayın. Gücünüzü ona göre kullanın. Yiyecek ve sıvı tüketiminizi de iyi ayarlayın.
Doğa sporları kendinizi ispat etmeye veya hava atmaya yönelik kullanımı kabul etmez. Doğada doğanın kuralları geçerlidir. Sizde bu kurallara harfiyen uyun. Nerede dönmeniz gerekiyorsa dönün. Yapamadı denmesine bakmayın. Önemli olan zaten hedefe varmak değil doğada keyifli vakit geçirebilmektir.
Parkuru mesafe olarak kendinizi zorlayacak şekilde belirlemeyin en uygunu en kısa olandır. Hem spor hem de keyif açısından da maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Büyük mesafeler koyup kendinizi hedefe odaklamayın.
Yarışmayın. Ekip arkadaşlarınızı da mutlaka gözetin zorlamayın. Uyumlu olun. Herkes aynı kondisyonda olmayabilir. Olmak zorunda da değildir. Ortalamayı bulmak gereklidir.

Amacımız, yıllardır gerçekleştirdiğimiz “doğa yürüyüşü” ne yeni başlayacak olan dostlarımızı doğa ile buluşturmak ve mutlu olmalarını sağlamaktır. Daha işin başında,  bu dostlarımızın üzülmesini istemediğimizden, aşağıdaki önerilerimizi dikkate almaları gerektiğini anımsatmakta yarar gördük.

- Sağlık sorunu olanların, doktor kontrolünden geçerek bu tür etkinliklerden zarar görmeyeceklerinden emin olmaları gerekir.
- Doğa yürüyüş gezilerine yeni başlayan katılımcıların satış temsilcilerine bu tür etkinliğe ilk kez katılacaklarını bildirmeleri ve önerilecek rotaları tercih etmeleri gerekir.
- Uzun ve zor yürüyüş gerektiren gezilere katılma konusunda ısrarcı olmamaları gerekmektedir.
- Kolay sayılabilecek parkur yürüyüşleri sonrasında tur rehberlerimiz performansınızı izleyecek ve katılabileceğiniz diğer parkurlar konusunda bilgi vereceklerdir. Sizlerin üzülmesini istemediğimizi ve sizleri çok sevdiğimizi lütfen unutmayınız.
- Gerektiği durumlarda sizlere rehberimizin telefon numarası verilerek parkur hakkında daha detaylı bilgi almanız sağlanacaktır.
- Yürüyüş rotalarımız genellikle bir noktadan başlayarak, başka bir noktada sona ermektedir. Yani ulaşım aracımız bizi bıraktığı noktada beklememektedir. Bu nedenle yürüyüşe başladıktan sonra çok zorunlu haller dışında yürüyüşün tamamlanması zorunludur.
- Doğa yürüyüş gezilerine yeni başlayan dostlarımızın katılabileceği programların altında “KISA ROTA UYGULAMASI” bilgisi vardır. Bu yürüyüşlere katılmanızı öneriyoruz.
- Kısa rota yürüyüşleri ortalama 3 – 3,5 saat  sürmektedir.
- Doğa yürüyüşleri için gerekli malzemeler temin edilmelidir. Bu malzemelerin listesi tur programlarının altında yer almaktadır.

- Yürüyüş rotaları üzerinde herhangi bir tesis mevcut değildir. Bu nedenle sırt çantanıza öğle yemeğinizi, suyunuzu, yağmurluğunuzu koyarak yürüyüş boyunca taşımanız gerekir. Ayrıca tuvalet ihtiyacının da doğa giderilmesi gerektiğini unutmayınız.
- Lütfen web sitemizde yer alan durak bilgileri, malzeme listesi ve önerileri dikkatlice okuyunuz.
- Yürüyüş esnasında oluşabilecek sağlık problemlerinizi lütfen rehberimizle paylaşınız.  Rehberimiz problemin ciddiyetine göre gerekli tedbirleri alacaktır.
- Yedek giysi, Ayakkabı, çorap, ayrı bir pakete konulacak, yürüyüş esnasında arabada bırakılacaktır.
- Yürüyüş Ayakkabısı: Ayakkabı ayak bileğinizi sarmalı, tabanı sert ve tırtıllı olmalıdır.
- Lütfen ayak bileğinizi sarmayan,  ıslak ve gevşek zeminlerde kayan spor ayakkabılarını tercih etmeyiniz.
- Doğa gezilerinde külotlu çorap giymeyiniz ve parfüm kullanmayınız. Pamuklu ve uzun kollu giysileri tercih ediniz. Şort giymemenizi öneriyoruz.
- Ayak tırnaklarınız uzun veya kısa kesilmiş olmamalıdır.
Grup rehberi grubun güvenliği için gerekli gördüğü durumlarda  parkur değişikliği yapma hakkına sahiptir.
- Grup halinde hareket etmek zorunda olduğumuzu unutmayınız.
- Kendi başınıza hareket etmeyiniz. Bireysel davranışların daima risk taşıdığını unutmayınız.
- Yürüyüş esnasında sessiz olunuz ve rehberin uyarılarına uyunuz
- Ellerimiz cebimizde yürümemeli ve hiç birşey taşımamalıyız. Ellerimizin ve kollarımızın serbest, açık olması dengemizi daha kolay sağlamamıza yardımcı olur. Düşmeye de hazırlıklı olmalıyız.